Kılıçdaroğlu: “Freni patlamış bir kamyondayız, yokuş aşağı gidiyoruz”

104149_814x458.jpeg

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Fransa-Türkiye A Milli Futbol Takımı arasındaki mücadelede Fransız marşı okunurken yapılan protestolara üzüldüğünü söyledi.

2020 Avrupa Şampiyonası eleme grubu maçı için İzlanda’ya giden A Mill Futbol Takımı’nın bekletilmesine de tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Kendisini medeniyetin en önemli aktörlerinden birisi olarak gösterenlerin bu kabul edemeyeceğimiz olayı milli takımımıza yaşattığı için büyük bir üzüntü duyduğumu da ifade etmek isterim” dedi.

23 Haziran’da yeniden yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine de değinen Kılıçdaroğlu, “Sandıkta görevli olanlara seçmen listesi vereceğiz, seçim sabahı bile seçmen listeleriyle oynayabilirler, her türlü sahtekârlığı yapabilirler. Tedbirimizi alacağız. Hiç kimse unutmasın, her şey çok güzel olacak” diye konuştu.

Ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Kılıçdaroğlu, “1000 liranın altında yaşlılık ölüm aylığı gelir elde edenlerin sayısı 1 milyon 120 bin 877 kişi. Ayda 1000 liranın altında aylık verdiğiniz bu insanlar nasıl geçinecekler? 17 yıldır bir iktidar Türkiye’yi yönetiyor. 1500 liranın altında kaç kişi alıyor? 2 milyon 837 bin 24 kişi. Nasıl geçinecek bunlar? 2000 liranın altında aylık alanlar 8 milyon 311 bin 419 kişi. Saray bunu biliyor mu acaba?” ifadelerini kullandı.

‘VİCDANIN KALDIRIYORSA GİT BİNALİ YILDIRIM’A OY VER’

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • AK Parti’ye oy veren vatandaşların vicdanına sesleniyorum; bir kişi siyaset yapıyor ama AK Parti’de değil, Saadet Partisi’nde yapıyor. Sen misin o partide siyaset yapan, iki çocuğunun da işine son veriyor. Senin vicdanın bunu kaldırıyorsa git Binali Yıldırım’a oy ver kardeşim. Kişinin çoluk çocuğuyla uğraşılır mı? Haram yediyse, yolsuzluk yaptıysa uğraş. Ama alın teriyle çalışıyor. ‘Baban neden AK Partili değil, o zaman işine son verelim’. Bunu hiçbir insan, vicdan değerlerine sahip olan kişi kaldıramaz. Rakibini saygıyla anar ona değer verirsiniz. Siz hayatını, ailesini nasıl yok ederim diye bunun peşindesiniz.
  • Son bir yılda sarımsak fiyatı yüzde 97, patates fiyatı yüzde 99, domates yüzde 73 arttı. Sarayda oturup lale devrini yaşayanlar kentin varoşlarında yaşayanların dramını biliyorlar mı? Sen efulilerle besleniyorsun, vatandaş ekmek bulamıyor.

‘YOKSUL SAYISINI ARTTIRDILAR, TÜRKİYE’Yİ DIŞ GÜÇLER Mİ YÖNETİYOR?

  • Hani yoksulluğu bitireceklerdi? Yoksul sayısını arttırdılar. Ekonomiyi bu hale dış güçler mi getirdi? Türkiye’yi dış güçler mi yönetiyor? 17 yıldır Türkiye’yi Londra’daki bir avuç tefeciye teslim eden kimdir? Bütün Türkiye bankalara çalışıyor. Kim üretecek? Vatandaş bu faizi nasıl ödüyor? Türkiye yönetilmiyor. Damat geldi, ‘Fiyatlarda yüzde 10 indirim yapacağız.’ Oldu mu? Olmadı. Toptancıları terörist ilan ettiler. Soğan patates depolarını bastılar. Fiyatlar düşmedi.
  • 1000 TL’nin altında aylık alanların sayısı 1.121.877 kişi. AK Parti’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum; bu insanlar nasıl geçinecek? 17 yıl bütün yandaşlar köşeyi döndü, 1.121.877 kişiye siz nasıl 1000 TL’nin altında aylık verirsiniz?

’82 MİLYON FRENİ PATLAMIŞ BİR KAMYONDAYIZ, YOKUŞ AŞAĞI GİDİYORUZ’

  • Türkiye savruluyor. Yönetici yok. Yöneten yok. Bir rüzgara kapılmışız gidiyoruz. 82 milyon freni patlamış bir kamyondayız yokuş aşağı gidiyoruz. Köprü geçişi dolar garantili. Niye dolar garantisi? Bu memlekette Türk Lirası yok mu? Kim yaptı bunu?
  • Kim tarımı bitirdi? Milyarlarca dolar tarım ürünü kim ithal etti? Kim devletin silah fabrikasını Katar ordusuna sattı? Sana sesleniyorum AK Partili kardeşim. Sen buna ‘dur, yanlıştır’ demelisin. 23 Haziran’da sandığa giderek demelisin.
  • Sandıkta görevli olanlara seçmen listesi vereceğiz, seçim sabahı bile seçmen listeleriyle oynayabilirler, her türlü sahtekârlığı yapabilirler. Tedbirimizi alacağız. Hiç kimse unutmasın; her şey çok güzel olacak.
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum