Kayyım atamalarının 42. gününde protestolar sürüyor: “Tüm çevreler kayyım kararına tepki göstermeli”

1569669157167-marddinn.jpg
İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyesi başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasının 42. gününde protestolar sürüyor.
Van’da Demokrasi süren Nöbeti’nde konuşan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık,  AKP’nin tarihin çöp sepetine gideceğini söyledi.
Mardin Kızıltepe’de de kayyım atamalarının 42’nci gününde devam eden Demokrasi Nöbeti’nde polisin şarkı söylenmesini engelleme girişimine, “Şarkılarımızı, türkülerimizi susturamazsınız” diye cevap verildi. Antalya’dan gelen destekçiler adına konuşan Kadir Öztürk de, “Birlikte kazanacağız” diye vurguladı.

Van

Kayyumlara karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti 41’inci gününde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İpekyolu ilçe binası önünde milletvekillilerin ve partililerin katılımıyla devam ediyor. Bugünkü nöbette konuşan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 31 Mart yerel seçimlerden önce HDP’nin kazanacağı belediyelere, “Kazanırlarsa dahi kayyum atayacağız” sözlerini hatırlatarak, AKP’nin halka vereceği hiçbir şey kalmadığını, bu nedenle kayyım atadıklarını söyledi.
İki yıl boyunca Kürt illerinin kayyımlarla yönetildiği hatırlatan Işık, “Türkiye’deki demokrasi çevreleri ve Kürt halkı kayyum kararlarını hiçbir şekilde kabul etmediler. Çünkü bu durum halkın iradesine yapılmış bir darbedir. Son yıllarda valililer bir siyasal partinin çalışanı gibi davranıyorlar. Türkiye’deki tüm çevrelerin bu kayyum kararına tepki vermeleri gerekiyor” diye konuştu. AKP’nin de tarihin çöp sepetine gideceğini söyleyen Işık, “Tıpkı 90’lardaki zihniyetler gibi AKP de gidecek” dedi.
Nöbet, seslendirilen şiir, şarkı ve sloganlarla son buldu.

Mardin

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere kayyum atanmasının ardından başlatılan Demokrasi Nöbeti Mardin’in Kızıltepe ilçesinde devam etti. HDP’li milletvekili ve yöneticiler ile yurttaşların Özgürlük Meydanı’nda sürdürdüğü nöbet eylemine Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri de destek verdi. Kitlenin oturma eylemine geçmesi sırasında alana yürüyüş ile girmek isteyen Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri üyelerine polis engel oldu. Valilik tarafından getirilen “eylem ve etkinlik yasağını” gerekçe gösteren polislere HDP’liler ve Antalya’dan gelen destekçiler tepki gösterdi. Bir süre devam eden görüşmelerin ardından grubun alana yürümesine izin verildi.

Polis şarkı söyleyenlere engel: Size burada bu şekilde şarkı türkü söyletmem

Ardından devam eden oturma eylemi sırasında kitle alkışlar eşliğinde şarkı söylemeye başladı. Bu sırada polis yine Valilik kararını gerekçe göstererek, “Burada şarkı söyleyemezsiniz. Burası şarkı söyleme yeri değil. Size burada bu şekilde şarkı türkü söyletmem” sözlerini sarf etti. Bu sırada kitle içinden bir kadının “Şarkılarımızı türkülerimizi susturamazsınız. Söylemeye devam edeceğiz” sesi yükseldi. Kitle şarkılar eşliğinde oturma eylemine devam etti.

Kadir Öztürk: Birlikte kazanacağız

Oturma eyleminin ardından ilk olarak Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına Dönem Sözcüsü Kadir Öztürk açıklama yaptı. Mardin halkının direnişini yürekten desteklediklerini ve selamladıklarını belirten Öztürk, AKP-MHP iktidarının demokrasi ve hukuku ayaklar altına alarak muhaliflere saldırmaya devam ettiğini ifade etti. Kürt halkının yalnız başına mücadele etmesinin yeterli olmadığını, Türkiye halklarının birlikte mücadele etmesi gerektiğini kaydeden Öztürk, “Birlikte direnmeli, birlikte mücadele etmeli, kazanmalıyız. Mardin halkı bugün burada kendi iradesine sahip çıkmak için direniyor. Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak yanınızda olacağız. Birlikte kazanacağız” dedi.
Öztürk’ün konuşması sırasında kitle sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı attı.

“Belediyelerimiz iade edilene kadar mücadele edeceğiz”

Ardından ise HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir konuştu. Aydemir, daha önceki kayyım döneminde yapılanları hatırlatarak, “Kayyum gasptır, yağmadır” dedi. Aydemir, sözlerinin devamında kayyum dönemi icraatlarını sayarak, “Yapılan bu irade gasbını hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini Kürt halkı 41 gündür yaptıkları eylemleri ile basın açıklamaları ile ortaya koymaktadır. Bundan dolayı diyor ki; belediyelerimiz iade edilene kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.
Açıklamanın ardından eylem alkış ve sloganlarla sonlandırıldı.
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum