Karamollaoğlu: Parçalanmak istemiyorsak birleşmek zorundayız

1561801431682-kkk.jpg

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Örgütü kuruluşunun 22. yıldönümü için düzenlenen toplantıda konuştu. Karamollaoğlu, “Müslümanlar güçlerini birleştirdiği takdirde bu gidişe dur diyebilirler. İyinin, güzelin, doğrunun ve faydalının hakim olduğu bir dünyayı hep birlikte kurabilirler.  Bunun için elbette önce kendi değerlerimize kendimiz dönmemiz gerekmektedir” dedi. Karamollaoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın güçlendirilmesi gerektiğini savundu.

Karamollaoğlu, AB Serbest Bölgesi’ni örnek göstererek, D-8 Serbest Bölgesi’nin de hayata geçirilebileceğini söyledi.

Karamollaoğlu, “Unutulmamalı ki, ekonomik güç, siyasi gücü de beraberinde getirir. Bugün, siyasi bir güç haline gelen Avrupa Birliği, temellerini ekonomik ortaklıklar üzerine inşa etmiştir.   Türkiye’de bir Avrupa Birliği Serbest Ticaret Bölgesi var da D-8 ülkeleri serbest ticaret bölgesi neden olmasın?” dedi.

 Karamollaoğlu, “Ne yazık ki,topyekûn Moğol ve Haçlı istilalarından daha ağır bir sürecin içinden geçmekteyiz” diye konuştu.

Karamollaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“D-8’leri hatırlamak ve konuşmak için bir araya geldiğimiz bu toplantıda, bu konuları ve dünyadaki yanlış uygulamaları daha fazla irdelemeyi elbette doğru bulmuyoum.

Bu noktada dikkatinizi çekmek istediğim husus, Batı’nın hatta bütün dünyanın, geldiğimiz bu noktada, dünya barışını tesis etmekte yeterli bir anlayışa tam olarak sahip olmadığıdır.

Temel sebep olarak da, menfaat duygusunun, yeri geldiğinde, herşeyin önüne geçmesi ve ellerindeki maddi gücü, bu istikamette kullanmakta tereddüt göstermemeleridir.

Bu sebepledir ki, bizim medeniyetimizin, ilkelerimizin,inancımızın hayata geçirilmesine mutlak ihtiyaç var.

D-8’lerin altı umdesi bu açıdan çok büyük ehemmiyete sahiptir. “

D-8 nedir, hangi ülkelerden oluşur?

‘Gelişen 8 Ülke’ (D-8) topluluğunun kurulmasına yönelik olarak ilk adım, Türkiye’nin daveti üzerine İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın katılımıyla 22 Ekim 1996 tarihinde İstanbul’da düzenlenen ‘Kalkınmada İşbirliği Konferansı’ oluşturulmuştu. Bu konferansın ardından gerçekleştirilen hazırlık çalışmaları sonrasında 15 Haziran 1997 tarihinde İstanbul’da yapılan zirve ile D-8’in kuruluşu resmen ilan edilmişti.

Saadet Partisi kaynakları, D-8’in 22. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantının Mısır ile Türkiye arasında son yıllarda gerileyen ikili ilişkilerin restore edilmesi amacını da taşıdığını söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum