'Kabul edilebilir bir durum değil'

kabul-edilebilir-bir-durum-degil_990265c.jpg

TBMM (AA) – AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Almanya’da Türk vatandaşları ile bir araya geleceği etkinliğe katılımının engellenmesi ve toplantının iptal edilmesine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Siyasi bir hadisede, Alman yargı makamlarının siyasi bir karar verdiğini vurgulayan Elitaş, bunu kabul edemeyeceklerini söyledi. Elitaş, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Alman makamlarının Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin yapacağı toplantıyı salonun yetersizliğini bahane göstererek iptal etmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Almanya’dan, AB’den gelen parlamenterler Türkiye’nin her tarafına rahatça gidip gelebilmekte, her tarafından çeşitli gözlemler yapabilme imkanı bulabilmektedir. Buna rağmen referandum süreciyle alakalı Türkiye Cumhuriyeti’nin iki bakanının Almanya’da mekan yetersizliğinden dolayı yargı kararıyla programlarının iptali kabul edilemez. Alman makamları ‘Yargının, adaletin verdiği karar’ diye bu işin arkasına sığınmaması gerekir.”

Yaşanan bu durumun iki ülke arasındaki ilişkileri de zedeleyebileceğini ifade eden Elitaş, “Yıllardır HDP’lilere, PKK’lılara gösterdikleri müsamahayı maalesef Türkiye Cumhuriyeti devletinin bakanına göstermemişlerdir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Açıkçası bu Türkiye ile Almanya arasındaki dostane ilişkileri zedeleyici bir durumu da tetikleyici unsur olabilir.” diye konuştu.

Muhabir: İsmail Çimen

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum