İzmir'de FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada sanığa 'Huber Köşkü Planı' sorusu

izmirde-fetonun-darbe-girisimine-iliskin-davada-saniga-huber-kosku-plani-sorusu_ab3ecd0.jpg

İZMİR

İzmir’de Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan 270 sanıklı davada, eski Maltepe Askeri Lisesinde görevli Binbaşı Durmuş Ali Vurkun’un savunması alındı.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü’ndeki duruşma salonunda, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen oturumda, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada, tutuklu sanık Vurkun, “kapatılan Maltepe Askeri Lisesinden Ege Ordusu Komutanlığına giden grup içerisinde yer aldığı, Ege Ordusu Komutanlığına sızdığı ve oradaki askeri personelle işbirliği yaparak darbe girişimini desteklediği” suçlamalarına ilişkin savunma yaptı.

Sanığa “Huber Köşkü Planı” sorusu

Mahkeme Başkanı, sanık Vurkun’un emniyette verdiği ifadede “Tutuklu sanık Recep Kılıç’ın ‘Türk Silahlı Kuvvetleri darbe yaptı. Cumhurbaşkanı ve kuvvet komutanları gözaltında. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Huber Köşkü’nde tutuluyor.’ dediğini ifade etmişsin. Darbecilerin ‘Huber Köşkü planı’ gizli tanıkların ağustos ayındaki ifadelerinde ortaya çıkmıştı. Polis, Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı, Başbakan da dahil Türkiye bu planı bilmezken sen bu plandan bir ay önce bahsediyorsun. Buna ne diyeceksin?” sorusuna, sanık Vurkun, “Bunu haberlerde duymuştum. Yaşanmamış bir olayı yaşanmış gibi ifade etmiş olabilirim” şeklinde cevapladı.

Mahkeme heyeti, duruşmaya yarın devam edilmesini kararlaştırdı.

İddianame

İzmir’de FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan bin 300 sayfalık iddianame, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

İddianamede, Fetullah Gülen’in “birinci” şüpheli olduğu 267 sanığa “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlamaları yöneltilmişti.

Daha sonra hazırlanan ek iddianameyle 3 kişinin daha dosyaya eklenmesiyle sanık sayısı 270’e yükselmişti.

Muhabir: Ömer Süt

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum