İsrail’de Filistinlilere ‘idam cezası’ getirilmesi için yasa tasarısı parlamentoda! Haydi sende idama dur de!

idam_gundem.jpg

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Filistinlilere idam cezası getirilmesini öngören yasa tasarısının çarşamba günü İsrail Parlamentosu Knesset’te oylamaya sunulacağını bildirdi.

İsrail televizyonuna konuşan Liberman, İsrail hedeflerine karşı operasyon düzenleyen Filistinlilerin idam edilmesini öngören tasarının çarşamba günü ilk tur oylamaya sunulacağını duyurdu. Liberman, “Bu türden bir kanun, ABD kanunlarında da var. Bu nedenle, İsrail’in de dünyadaki en güçlü demokratik sistemin izinden gitmesi tercih edilir.” dedi.

Liberman, “Hapishaneye giren her terörist, terörist örgütleri, pazarlık (esir takası) amacıyla sivil ve askerleri kaçırmaya teşvik ediyor.” diye konuştu.

Yasa tasarısının kanunlaşması için parlamentoda yapılacak 3 turdan geçmesi gerekiyor.

İdam hükmünün olmadığı İsrail’de suçlulara yüzlerce yıl hapis cezası verilebiliyor. Yinede daha kötüsü idam cezası yasa tasarısı kabul edilirse dünya sisteminde demokratik düzenin halkalarından birinin daha kırılacağıdır.

Ayrıca unutulmaması gereken bir durum var ki oda şudur: Zamanında İsrail devleti ulusu da Hitler parlamentosunun onayladığı kararlar ile katliamlara maruz kalmıştı. Şimdi ise aynı usul ve yollarla başka ulusları idam etme, katletme yolundadır.

Unutulmamalıdır ki bütün insanlar hata yapabilir ve hata nedeniyle sadece bazı insanlar terörist ilan edilebilir, bütün hatasına rağmen bu insanlarda  yaşamayı arzu ederler, yaşam şansını hak ederler. Dünyanın neresinde olursa olsun, katliamı hiç bir canlı hak etmemektedir.

 

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum