‘İş işten geçmiş değil, Barzani yönetimi adım atabilir’

cavusoglu-promo.jpg

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) yaptığı gayrimeşru referanduma ilişkin değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, Türkiye’nin ve tüm dünyanın iptal etme veya erteleme çağrısına rağmen söz konusu referandumun gerçekleştiğini ifade etti.

Türkiye’nin referandumun Irak ve Kürtler için yaratacağı riskleri Barzani yönetimine de açıkladıklarını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Bu referandum şeffaf, demokratik bir referandum değil. Uluslararası camia tarafından gözlemlenmiş bir referandum da değil yani anayasaya aykırı, dolayısıyla meşruiyeti yok. Henüz iş işten geçmiş değil. Bu konuda Barzani yönetimi adım atabilir. Yani bu süreci durdurduğunda, o zaman Bağdat ile ilişkilerini normalleştirebilir ve dolayısıyla bizimle ve herkesle ilişkilerini normalleştirebilir.”

“Sınır kapılarının kontrolü Bağdat yönetiminde olmalı”

Sınır kapılarının gerek İran ile sınırlarda gerekse Türkiye ile olan geçiş kapılarının diğer tarafını IKBY’nin kontrol ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, bu kontrollerin Bağdat yönetiminde olması gerektiğinin altını çizdi. Ancak Irak’ın yıllardır kendi iç sorunlarıyla uğraştığına dikkati çeken Çavuşoğlu, yaşanan ciddi krizlerin ardından burada de facto bir durum oluştuğunu anlattı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, sınır kapılarının Irak tarafındaki kontrolünün Bağdat yönetiminde olması gerektiğini vurguladı.

Irak’ın Türkiye’den de bu konuda talepleri olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Örneğin, Ovacık kapısının açılması teknik olarak mümkün ama sınırın öbür tarafındaki koridoru kim oluşturacak, güvenliği kim sağlayacak. Tabii ki Irak yönetiminin yapması gerek. Bunlarla ilgili kendilerinin bir çalışması var. Burada atacağımız adımların sağlanması için temaslarımız da devam ediyor.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, bu hatadan dönülmemesi halinde Türkiye’nin atacağı adımların, Bağdat’tan gelen talepler ve Bağdat’ın atacağı adımlarla eşgüdüm içinde olacağının altını çizdi.

IKBY ile iş birliğinin her zaman Irak’ın sınır ve toprak bütünlüğü temelinde olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Bağdat yönetimiyle ilişkilerimizin soğuk olduğu, özellikle Maliki döneminde bile biz bu hassasiyeti hep gösterdik. O sebeple bu hatadan ve yanlıştan dönerlerse elbette biz her zaman olduğu gibi yine ilişkilerimizi sürdürürüz. Geçmişte nasıl davrandıysak aynı şekilde davranırız, zor günlerinde yine yanlarında oluruz.” dedi.

“İran’ın dışlanması vahim bir hatadır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarınki İran ziyaretindeki gündem maddelerinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, Türkiye ile İran arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği mekanizması bulunduğuna işaret etti.

İki ülke Cumhurbaşkanlarının başkanlığında ve Dışişleri Bakanlığının koordinasyonunda çok sayıda bakan ile İran’a bu kapsamda bir ziyaret düzenleneceğini belirten Çavuşoğlu, ikili ilişkilerdeki ticaret, gümrük kapıları, taşımacılık, enerji iş birliği gibi önemli konuların görüşüleceğini kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Bir taraftan İran’ın yanlışlarına yanlış derken veya eleştirirken diğer tarafta haklı olduğu durumda da biz İran’ı destekliyoruz. İran’ın her şeyden önce tamamen köşeye sıkıştırılması yanlış bir düşüncedir. Diğer NATO içinde veya Batı bloku içinde bazı ülkelere yönelik politikalar oluşturulurken diyalog ve caydırıcılık ilkesi benimsenir. Aynı şekilde burada İran’la da bu uygulanabilir, caydırıcılık ama diyalog. Ama tamamen İran’ın dışlanması ve köşeye sıkıştırılması veya bir ülke istiyor diye İran’ın tamamen ortadan kaldırılması çok ciddi, vahim bir hatadır.”

Kayak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum