HDP’den çocuklarının kaçırıldığını söyleyen anneler için çağrı: Parlamentoda heyet oluşturalım

1567952377246-zsxfthjxj.jpg

Diyarbakır’da, çocuklarının kaçırılarak dağa gönderildiği iddiasında bulunan ailelerin HDP il binası önündeki oturma eylemleri sürüyor. Eylemin 6. gününde konu hakkında HDP Diyarbakır İl Başkanlığı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Parti adına Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlu konuştu. Farisoğlu, Parlamentoda grubu bulunan bütün partilere açık çağrımızdır. Gelin herkes elini taşın altına koysun. Parlamento çatışı altında ortak bir heyet oluşturalım ve bu sorunlara köklü bir çözüm için hemen girişimlerde bulunalım” dedi.

“Parti olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğimizi belirtmek istiyoruz” denilen açıklamanın bir kısmı şu şekilde:

“Diyarbakır il binamız önünde aileler tarafından bir oturma eylemi başlatılmıştır. Bu ailelerimizin il binamız önünde oturmaları bizi hiçbir şekilde rahatsız etmemiştir. Bundan kaynaklı bu ailelerin dile getirdikleri talepleri bizler Halkların Demokratik Partisi ve bileşenleri olarak savaş ve çatışmaların yaşandığı bu coğrafyada yıllarca dile getirdik. Bu coğrafyada yaşanan savaş, çatışma ve çözümsüzlüğe karşı daima onurlu barışı ve çözümü savunduk.

Savaşın ve çatışmanın derinleştiği bu dönemde, çocuklarını kaybeden ve çocuklarını arayan ailelerimizin acıları üzerinden özel savaş sistemleri devreye sokulmuştur. Bu bağlamada partimizin önünde oturan ailelerimize ziyaret ve destek verme adı altında kimi paramiliter unsurların da devreye sokulduğunu bilmekteyiz.

Parlamentoda grubu bulunan bütün partilere açık çağrımızdır. Gelin herkes elini taşın altına koysun. Parlamento çatışı altında ortak bir heyet oluşturalım ve bu sorunlara köklü bir çözüm için hemen girişimlerde bulunalım.

Bu savaş ve çatışmayı sonlandıracak kayıp ve çatışma alanında çatışma alanında bulunan bütün gençlerimizi ortak bir yaşama kavuşturalım.

Parti olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu dün olduğu gibi bugün de yerine getireceğimizi belirtmek istiyoruz.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum