“Hamakta şekerleme yapma hakkımız engellenemez”

1563551253908-hamak.jpg

İtalya’nın Trieste kentinde yaşayanlar yarın ‘hamakta şekerleme yapma’ haklarını savunmak için bir protesto düzenlemeye hazırlanıyor. Eylem kararı, Avusturyalı bir turistin hamakta uyuduğu gerekçesiyle 300 Euro para cezasına çarptırılmasının ardından alındı.

Time Türk’ün haberine göre, Trieste sakinlerini ‘ayaklandıran’ olay, perşembe günü 52 yaşındaki bir turistin Barcola bölgesinde ormanla deniz kıyısı arasında bulunan yürüyüş yolunda hamak kurmasıyla başladı.

Ancak turistin uykusu polis tarafından bölündü. Yoldan geçenlerin turistten rahatsız olarak durumu polise bildirdikleri ortaya çıktı. Turiste para cezası verildi.

Bunun ardından kendisine ‘Free Hammock Collective’ (Özgür Hamak Kolektifi) adını veren bir grup, turistle dayanışma göstermek ve haksız cezaya tepki vermek için herkesi Cumartesi günü (yarın) yerel saatle 18.00-19.00 arasında hamak kurmaya  çağırdı.

Sosyal medyada kampanya: Hamaklara özgürlük

Yerel medyaya gönderilen notta, grubun bu protesto ile hamakta şekerleme yapma hakkına sahip çıkmayı amaçladığı belirtildi. Grup, ‘#amachelibere’ (hamaklara özgürlük) ve #disobbedienzacivile (sivil itaatsizlik) hashtagleriyle sosyal medyada da örgütlendi.Şu ana kadar 50 kişi eyleme katılacağını bildirdi ancak organizatörler en az 100 kişiyi beklediklerini söyledi.

Yerel polis departmanının Basın Sözcüsü Daniela Gianello, ise söz konusu turistin ‘ağaçlara herhangi bir obje takma’ konusundaki yasaları çiğnediğini belirtti.

Gianello, “Bu yasa nezaket kuralları için değil, kamuya ait olan yeşil alanları korumak için var. Bu adam yaya yolunun bir parçası olan bir ağaca hamağını kurdu, bir yönüyle yayalara da engel oldu” dedi.

Eski yönetici dahil oldu

Trieste’nin eski Belediye Başkanı Roberto Cosolini de olaya kayıtsız kalmadı.

Yetkilileri tiye alan Cosolini, “Neyse ki Meksika’ya ve hamaklarına olan tutkum beni evde bir hamak kurmaya itti. Böylece hiç risk almadan bir Daiquiri (kokteyl) ya da cerveza (bira) eşliğinde rahatlayabiliyorum. Şaka bir yana, belki de özellikle yabancı turistlere kuralları açıklayarak ve saygı göstermelerini isteyerek başlayabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum