“Gül-Babacan partisinin CHP ile ittifak konusunda kararlı olduğu biliniyor”

abdullah-gul-ali-babacan-yeni-parti-1561647744.jpg

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, bugün yayımlanan yazısında 2023 seçimlerine doğru giderken ortaya çıkacak ittifak arayışlarını kaleme aldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun İYİ Parti ile olan ittifakı bozmak istemediğini belirten Selvi, AKP-MHP ittifakında da herhangi bir değişimin olmayacağını aktardı. Buna karşılık kurulacak yeni partilerle birlikte yeni ittifakların ortaya çıkabileceği ihtimalini de değerlendiren Selvi, “Abdullah Gül-Ali Babacan partisinin CHP ile ittifak konusunda kararlı olduğu biliniyor” dedi.

Selvi’nin yazısında öne çıkan bölümler:

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 4 yıl var ama siyasi fay hatları hareketli. Muhalefet liderleri Kılıçdaroğlu ve Akşener, erken seçim için bastırmayı planlamıyorlar ama iktidarın 2023’e kadar devam edemeyeceğini düşünüyorlar. Kılıçdaroğlu, erken seçimin dipten gelen dalga gibi iktidarın karşısına çıkacağı görüşünde. Yeni partilerin kurulacak olması da siyasi fay hatlarının tetikleyicisi oldu.

Yarın Meclis’in açılışıyla birlikte siyasetin nabzı daha hızlı atmaya başlayacak. Yeni dönemde sürpriz ittifaklara tanık olabiliriz. İYİ Parti her şeye muhalefet etmek yerine iktidarın doğrularına destek vermeyi, yanlışlarına ise karşı çıkmayı planlıyor. Henüz “Yeni ittifaklar kurulur, eski ittifaklar yıkılır” noktasında değiliz. Sadece bazı arayışlar söz konusu.

Cumhur ittifakı ve millet ittifakı karşısında yeni bir kutsal ittifak kurulur mu sorusu siyasetin yeni ilgi alanını oluşturuyor. Davutoğlu, Abdullah Gül ve Ali Babacan partilerinin kurulacak olması; Saadet Partisi, İYİ Parti ve yeni partilerden oluşacak yeni bir ittifakın kurulmasına neden olur mu sorusunu gündeme getiriyor. 1991 seçimlerine girerken Erbakan, Türkeş ve Aykut Edibali; RP, MÇP ve IDP’den oluşan kutsal ittifakı kurmuştu. Ama bu konuda henüz bir veri ortada yok. Ayrıca Abdullah Gül-Ali Babacan partisinin CHP ile ittifak konusunda kararlı olduğu biliniyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum