Gezi Parkı davasında 2. duruşma bugün görülecek

1563428218064-iofjvuiojfui.jpg

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin olarak Osman Kavala’nın tutuklu yargılandığı 16 sanıklı davanın ikinci duruşması bugün ve yarın (19 Temmuz) Silivri Cezaevi’nde görülecek. İlk duruşmada tutuklu yargılanan Kavala ve Yiğit Aksakoğlu hakkında savcı tutukluluk hallerinin devamının istedi. Sanıkların “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet talebiyle yargılandığı davada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti Aksakoğlu’nun tahliyesine karar verirken Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verdi. Osman Kavala 625 gündür tutuklu bulunuyor.

İlk duruşmada, savunmasını yapan kişiler  iddianamedeki suçlamaların somut delillere dayandırılmadığını ve gerçekleri yansıtmadığını vurguladı. Aksakoğlu’nun avukatı Turgut Kazan iddianame hakkında, “TCK 312. madde (hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs) bakımından bırakın yasayı hukuku, akla ziyan bir metindir.” ifadesini kullandı.

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin soruşturmaları başlatan dönemin yetkili savcısı Muammer Akkaş 17-25 Aralık süreci sonrası FETÖ soruşturmaları ile görevden alındıktan sonra şimdi firari durumda. İkinci iddianamede yer alan delillerin de neredeyse tamamı Akkaş’ın toplattırdıklarından oluşuyor.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum