Galatasaray Liseliler, Tuna Altınel içim imza kampanyası başlattı

1561028662903-1557575058419-ta-1.jpg

Barış İçin Akademisyenler davaları kapsamında yargılaması süren Lyon 1 Üniversitesi Matematik Bölümü’nden Doç. Dr. Tuna Altınel 11 Mayıs’tan bu yana Balıkesir L tipi cezaevinde tutuklu bulunuyor. Tuna Altınel, Fransa’da yasal bir derneğin düzenlediği toplantıda çevirmenlik yaptığı için “yasa dışı örgüt üyeliği” ile suçlanıyor. Galatarasay Liseliler, Tuna Altınel’in Galatasaray Lisesi camiasının bir üyesi olduğunu belirterek, Altınel’in düşüncelerini özgürce ifade etme hakkını savunmak için bir imza kampanyası düzenledi.

Üç dilde yazılan imza metnine libertepourtuna.blogspot.com adresinden ulaşılabiliyor. Metni şu ana kadar 800’den fazla kişi imzaladı. Metinde şu ifadeler yer alıyor:

“Bizler ülkemizin güzelleşmesi taraftarıyız. Bunun bir yolu da, adil yargıdan, örneğin barış çağrılarından terör suçlaması imal etme tuhaflığını bırakmaktan geçiyor. Barış çağrıları mesnetsiz suç imalatının olağanlaştığı mahkeme salonlarında değil, hukuk güvencesine sahip özgür düşünce platformlarında tartışılmalıdır.”

Ne olmuştu?

Doç. Dr. Tuna Altınel, 11 Mayıs’ta, pasaportuna konulan tahdidi kaldırmak amacıyla gittiği Balıkesir’de tutuklandı.

Altınel’in avukatı Meriç Eyüboğlu, Altınel’in, Barış İçin Akademisyenler’in yargılandığı duruşmaları takip etmek ve dayanışmak için Türkiye’ye geldiğini, tekrar dönmek için yurt dışına çıkacağı sırada havaalanında pasaportunda tahdit olduğunu öğrendiklerini söylemişti. Eyüboğlu, Balıkesir Valiliği tarafından konulmuş bir tahdit olduğu bilgisini almalarının ardından Altınel’in Balıkesir Nüfus Müdürlüğü’ne dilekçe vermek üzere gittiğini, işlemleri tamamlayıp dönmek üzereyken gözaltına alındığını ve tutuklandığını belirtmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum