Filistin Dışişleri Bakanlığı: İsrail, bölgeyi dini bir çatışmaya sokmaya çalışıyor

filistin-disisleri-bakanligi-israil-bolgeyi-dini-bir-catismaya-sokmaya-calisiyor_f41544a.jpg

RAMALLAH (AA) – Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail hükümetinin, ezanın hoparlörlerden okunmasının yasaklanması yönündeki çalışmasını, “bölgeyi dini çatışmanın içine sokma çalışması” olarak tanımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Parlamentosu Knesset’teki Yasama Komisyonu’nun yasa tasarısını onaylaması sert bir dille kınandı ve “Bu tasarı, diğer dinlerin ibadet hürriyetinin engellenmesi çalışmasıdır. Ezanla insanları namaza çağırmak, İslam dininin ritüellerinden biridir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, İsrail hükümetinin bölgeyi dini bir çatışmanın içine sokmaya ve siyasi çatışmayı dini çatışmaya dönüştürmeye çalıştığı kaydedildi.

“Ezan yasağı” yasa tasarısı

İsrail’de aşırı sağcı milletvekilleri tarafından hazırlanan ve Yasama İşleri Bakanlık Komisyonunda dün onaylanan “sabah ezanının hoparlörle okunmasını yasaklayan” yasa tasarısının, 15 Şubat Çarşamba günü Knesset’te oylanması bekleniyor.

Ezanın 23.00 ile 07.00 saatleri arasında hoparlörle okunmasının yasaklanmasını öngören tasarıda, buna uymayan camilere yönelik bin 200 dolara ulaşan cezaların kesilebileceği belirtiliyor.

Muhabir: Qays Abu Samra, Gülşen Topçu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum