Eskişehir’de pazarlık usulü ihale ile 8 milyon 250 bin liraya millet bahçesi

1555753842083-eskisehir.jpg

Çakırözer: Bir ihalenin pazarlık usulüyle yapılması için afet, salgın ve hastalık gibi beklenmedik olaylar yaşanması gerek

Eskişehir’de, 65 yıllık Atatürk Stadı’nın yerine yapılması planlanan millet bahçesinin maliyetinin 48 milyon 250 bin TL olduğu ortaya çıktı. Projeye ilişkin olarak düzenlenen açık ihale iptal edilerek pazarlık usulü ile yeni ihaleye çıkıldı ve ihaleyi İstanbullu Ekol Yapı İnşaat kazandı. İhale detayları kamuoyundan gizlendiği bildirildi.
BirGün’den Mustafa Mert Bildircin‘in haberine göre Eskişehir’de yapılması planlanan millet bahçesinin projesi Ekim 2018’de 185 bin TL maliyetle Ankaralı bir peyzaj firmasına çizdirildi. Proje çiziminin tamamlanmasının ardından yapım ihalesinin şeffaf usullerle yapılacağı duyurulsa da süreç yılan hikâyesine döndü.

7 Şubat’ta açık usulle çıkılacağı bildirilen ihale, 21 Ocak’ta iptal edildi. Yerine açılan ihale ise 13 Şubat’ta pazarlık ve davet usulü ile düzenlendi. İhale sonucu Ekol Yapı İnşaat ile 48 milyon 250 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

İptal edilen ve millet bahçesi’nin toplamda 56 bin 448 metrekarelik alanda yapılmasını öngören ilk ihale dosyası da yeniden düzenlendi. Yeni ihale dosyası kamuoyundan gizlendi. İhale sürecinin ardından Millet Bahçesi için 65 yıllık Atatürk Stadı yerle bir edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ihaleyi Meclis gündemine taşıdı. Bir ihalenin pazarlık usulüyle yapılması için afet, salgın ve hastalık gibi beklenmedik olaylar yaşanması gerektiğini söyleyen Çakırözer, “Kanun da bunu emrediyor. Veya yapılacak işin, ‘Yapım tekniği bakımından özellik arz etmesi’ gerekiyor. TOKİ bu ihaleyi önce gizledi, sonra istediği firmayı davet etti, pazarlık yapıp sözleşmeyi imzaladı” dedi. Çakırözer, ihale gizli olduğu için projenin detaylarının da kamuoyu bilgisine açılmadığını kaydetti.

CHP’li Çakırözer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle Millet Bahçe’si projesi ve ihale süreci hakkında soru önergesi verdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum