Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

Erdoğan’ın küçük ‘jestleri’ AKP’yi böldü

108013_814x458.jpg

Birgün’den Yaşar Aydın’ın haberine göre; Parti kamplarında ve iç toplantılarda sorun ‘birlik’ görüntüsünün bozulması olarak tartışılmış. AKP yönetimi bu tespitten sonra adım atmaya başladı. İlk iş eskilerin gönlünü almak oldu. Kuruluş döneminin önemli isimlerinin bazılarına “iş bulunurken” bazılarıyla da hatıra fotoğrafı çekilerek gönülleri alınmaya çalışıldı.

Aldığımız bilgilere göre bu hamle parti içerisinde daha derin tartışmalara yol açtı. Özellikle parti içerisinde uzun süredir tartışmalı olan isimlerin ödüllendirilmesinin daha büyük kırılmalara yol açacağını söyleyenlerin sayısı az değil. Konuştuğumuz bir AKP’li yöneticinin “Faruk Çelik, Arınç ya da Aksu’yu kendi şehirlerinde sorun bakalım kaç partili arkadaşımızın onayını alacak” serzenişi ortalama ruh halini yansıtıyor.

BİR ŞEY KAZANDIRMAZ

Parti adına sahada çalışma yürütenlerin karşılaştıkları en büyük şikâyetin “adam kayırmacılık” olduğunu yine bizzat AKP’li yöneticilerin sözlerinden anlıyoruz. Toplumun çok önemli bölümünde var olan “eş-dost-akraba” partisi algısı son yıllarda AKP’liler içerisinde de güçlenmiş durumda. Son atamaların bu algıyı pekiştirmenin ötesinde bir sonuç vermeyeceğini düşünen AKP’lilerin sayısı çok yüksek.

KİMSENİN İSTEMEDİĞİ İSİMLER

Yeni parti arayışına karşı bir önlem olarak görebilir miyiz diye sorduğumuz bir AKP’li yetkili “kesinlikle hayır” yanıtı verdi. Devamında da “gidin sorun Davutoğlu ya da Babacan ekibine bu simlerin hangisini yanında ister. Kimsenin arayıp sormadığı isimleri biz ödüllendiriyoruz” diyor. Konuya bu cepheden baktığımızda da çok akıllıca gibi bir hamle olarak durmuyor. En azından AKP’li tabanda istenilen etkiyi bırakmamış.

ERDOĞAN ÇARE ARIYOR

Ankara’da merak edilen soru toplumun tepki gösterdiği, AKP’lilerin ise onaylamadığı bu adımları Erdoğan neden atıyor? Bu sorunun tek bir yanıtı yok. ‘Siyasi değil insani’ diyenler de var. Onlara göre atamalar eski arkadaşlara yapılan ‘küçük’ jestler. Atamaların kurumlarda etkili olacağını ve bu isimlerin de başarılı olacağını savunanlar var. Ama bu iki yaklaşım da AKP içerisindeki ana gövdeyi yansıtmıyor.

Esas meselenin 23 Haziran seçimleri öncesi parti içerisinde verilen fotoğraf olduğu düşünülüyor. Bu isimlerin bu ihtiyacı karşılayıp karşılanmadığını sorduğumuzda aldığımız yanıt daha da ilginç; “Yeniler hiç sevilmiyor.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum

Top
big data blogu