Erdoğan’dan ‘topal ördek’ hamlesi: Belediye encümenliği değişiyor mu?

1556378951275-c.jpg

Belediye encümenliği sisteminin değiştirilmesi, büyükşehirlerde göreve gelen CHP’li belediye başkanlarını zor durumda bırakabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’den geçirilecek bir yasa değişikliği ile belediye encümeni seçim sisteminin değiştirileceğinin işaretini verdi. Partisinin Kızılcahamam’da gerçekleştirdiği kampta konuşan Erdoğan, “Encümende atanmışlar mı hakim olacak, seçilmişler mi? Tabii ki de seçilmişler. Geçmişte öyle diye buna böyle mi devam edecek? Yanlışın neresinden dönerse kardır diyerek bu yanlışı düzeltmek lazım” dedi.

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, mevcut sistemde, il ve büyükşehir belediyeleri, başkan, encümen ve il -ya da Büyükşehir- belediye meclisinden oluşan üçlü bir yapı tarafından idare ediliyor. Başkan ve belediye meclisi üyeleri yerel seçimlerle gelirken, belediye encümeni farklı bir sistemle oluşturuluyor.

Encümen nedir?

Belediye kanununda belirtilmiş görevleri yerine getiren, özel kanunlarla Belediye meclisi tarafından verilen görevleri, belediye meclisi toplu bulunmadığı zaman tetkik eden ve karara bağlayan ikinci derecede karar ve danışma organıdır.

Belediye başkanları atıyor

Belediye encümeni, il belediyelerinde ve nüfusu 100 bin üzerinde olan belediyelerde, belediye meclisinin her yıl kendi üyeleri arasından bir yıl için gizli oyla seçeceği 3 (üç) üye, mali hizmetler birim amiri ve belediye başkanının birim amirleri arasından bir yıl için seçeceği 2 (iki) üye olmak üzere toplam 7 (yedi) kişiden oluşuyor. Bu durumda, 7 kişilik encümende çoğunluk belediye başkanı tarafından atanmış kişilerden oluşuyor. Gündemi belediye başkanı düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul ve Ankara’da AKP’li belediye başkanlarının yönettiği 17 yıllık süreçte bir encümenlik konusunda atanmış / seçilmiş dengesinden bahsetmedi. Bu nedenle bugünkü açıklama, Erdoğan’ın 31 Mart seçimlerinin ardından yeni seçilen CHP’li belediye başkanlarını kastederek yaptığı  “topal ördek” benzetmesini akıllara getirdi.

Ankara ve İstanbul’da mevcut başkanların işleri çok zorlaşır

Ankara ve İstanbul’da Büyükşehir Belediye Meclisi’nin çoğunluk üyeleri, AKP-MHP bloğundan geliyor. Encümende de seçim sistemi değiştirilir ve encümen üyelerinin çoğunluğunun belediye meclisi tarafından seçilmesinin önü açılırsa, Ankara ve İstanbul örneğinde, belediye yönetiminde belediye başkanının pek çok yetkisi elinden alınmış olacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum