Erdoğan’dan Suriye’ye karşı sert çıkış: “Sonuçları olur!”

lead_large.jpg

(Milliyet) / Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin ile telefonla görüştü. 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede,  Afrin ve İdlib başta olmak üzere, Suriye’deki son gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili bilgi  paylaşımında bulunduğu görüşmede, terörle mücadele konusunda iş birliğini ve eş  güdüm içinde hareket etmeyi sürdürme kararlılığı teyit edildi.

Görüşmede, İdlib’de Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde yeni gözlem  noktaları oluşturma süreciyle ilgili meselelere de değinildi.

İki liderin, ayrıca ikili ve bölgesel konularda yakın temasta olmaya  devam etmenin önemini vurguladıkları öğrenildi.

Erdoğan, YPG-Esad anlaşmasına ilişkin Putin’e, “Suriye rejimi bu yola girerse sonuçları olur” uyarısında bulundu.

DIŞİŞLERİ BAKANLARI ASTANA’DA TOPLANACAK

İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı  Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani arasında yapılması planlanan zirveden iki hafta önce üç ülkenin dışişleri bakanlarının Kazakistan’ın Astana kentinde bir araya geleceği belirtildi.

“TÜRK ASKERİNİ KİMSE DURDURAMAZ”

Suriye’deki Beşşar Esed rejiminin resmi televizyonu, bugün terör örgütü PYD/PKK’nın işgalindeki Afrin’e “halk güçleri”  olarak nitelendirilen bir grubun gireceğini belirtmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuyla ilgili “Eğer rejim,  YPG’yi temizlemek için girerse problem yok. YPG’yi korumak için giriyorsa Türk askerini hiç kimse durduramaz” ifadesini kullanmıştı.

Eylül ayındaki Suriye konulu Astana Zirvesi’nde, İdlib ve çevresinde çatışmasızlık bölgeleri konusunda anlaşmaya varılmıştı. Türkiye, Rusya ve İran’ın  üç garantör ülke olarak bu bölgelerde güvenliği sağlaması gerekiyor. Türkiye, muhaliflerin kontrol ettiği İdlib’de gözlem noktaları kurmaya devam ediyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum