Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Ya sen ne yaparsan yap biz bu Kanal istanbul’u yapacağız

1576154771012-erdogan.jpg

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine yönelik olarak, “Zaten ilk seçimde gideceksin, Kanal İstanbul’u yapamayacaksın” sözlerine yanıt verdi. “Sen ne yaparsan yap biz onu yapacağız” diyen Erdoğan, CHP liderinin, “Hiç kimse buraya beş kuruş para ayırmaya kalkmasın” ifadelerini de tehdit olarak niteledi.

Erdoğan, “Bir defa devletin en olduğundan bihaber olduğu bir zat. Ne demek yahu. Sen gelemeyeceksin o ayrı bir konu da devletlerde devamlılık esastır” diye konuştu.

İtanbul’da Hizmet İhracatçılar Buluşması’nda konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Hizmet ihracatı ve pazarlarının çeşitlendirilmesi yeni pazarlara girilmesi konusunda birliğimizden önemli çalışmalar bekliyoruz. Türk ekonomisinin tüm alanlarıyla birlikte ihracatta hala hak ettiği seviyenin gerisinde bulunduğu bir gerçektir. 500 milyar  liraya çıkma hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız. Dünyada her iki konuda da ayrı ayrı öne çıkmış ülkeler bulunuyor. Bizim Türkiye olarak ikisini birlikte gerçekleştirmemiz şarttır. Sahip olduğumuz imkanlar bize mal ve hizmet tasarımı geliştirmesi üretimi ihracatı konusunda avantajlar sağlıyor. Geçtiğimiz 17 yılda tüm alanlarda kurduğumuz güçlü alt yapı aynı zamanda bize cesaret ve destek veriyor. Ülkemize yönelik terör tehditlerini ve ekonomik saldırıların artması gerisinde işte bu büyük potansiyelin harekete geçmesinden duyulan rahatsızlık vardır.”

Kılıçdaroğlu’na Kanal İstanbul tepkisi

“İçeride dışarıda özellikle de şuanda içeride ana muhalefetin başındaki zat biz Kanal İstanbul diyoruz o da çıkıp yapamayacaksınız diyor. Sen ne yaparsan yap biz onu yapacağız. Bir taraftan da müteahhitleri tehdit ediyor. Bir defa devletin en olduğundan bihaber olduğu bir zat. Ne demek yahu. Sen gelemeyeceksin o ayrı bir konu da devletlerde devamlılık esastır.”

“Bakınız bu ülkede nasıl bir siyasetçi var bunu bilin, bu bir de ana muhalefetin başında. İnşallah biz önümüzdeki haftalarda ihaleyi yapıyor, çalışmalara başlıyoruz.”

“Çevreci özelliği var, Kanal İstanbul’un özellikle Türkiye’ye kazandıracağı haklar var. Hatırlayın bir İndependent olayını o tanker 7 ayı aşkın bir zaman yandı. Hiçbir şey yapamadık. O çok büyük bir tehlikeydi. Aynı şekilde boğazda kaç kez yalılara kuruyük gemileri çarpmıştır. Bu çevreye tehdittir. Kanal İstanbul ile bu tehditler yok seviyesine geleceği gibi bir de ülkemize ciddi manada bir getirisi olacaktır. Bir de Karadeniz’den Marmara’ya iniş, bir de çevre güzelliğine de Kanal İstanbul sahip çıkacaktır.”

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Zaten ilk seçimde gideceksin, Kanal İstanbul’u yapamayacaksın; hiç kimse buraya beş kuruş para ayırmaya kalkmasın

“İstihdam cephesinden olumlu haberler geldi”

“Araştırma geliştirme harcamamızın GSYH tarihimizde ilk kez yüzde 1’i aştı. Enflasyon bu sene yarı yarıya geriledi. Son açıklanan verilerle istihdam cephesinden de olumlu haberler geldi. Mevsim etkilerinden arındırılmış olarak baktığımızda son 4 ayda 212 bin kişi arttı. İşsizlik oranı son iki ayda geriledi. İnşallah önümüzdeki aylarda daha iyi rakamlarla karşılaşacağız.”

2020 bütçesi

“Meclis’te dün kabul edilen 2020 bütçesi bu bakımdan yeni bir dönemin özellikle müjdecisidir. Çok enteresan bir durum var; bakıyorsunuz bir tarafta iktidarı yerden yere vurmaya çalışan var öbür tarafta Genel Kurul’da oylama yapılıyor, kimse yok. Muhalefet lime lime dökülmüştür. Bu vesileyle emeği olan tüm bakan arkadaşlarımıza, emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ve sonuna kadar bu işi bu yarışı sürdüren tüm grup başkanvekili ve yardımcılarına teşekkür ediyorum. Bununla birlikte elbette hâlâ çözülmesi gereken sorunlar bulunuyor. Bunların hepsinin programını yaptık, birer birer hayata geçireceğiz.”

“Milletler tarihlerinde çok ender rastlanabilecek bir mücadele dönümünden geçiyor. Ekonomimize, güvenliğimize, beraberliğimize kasteden saldırıların biri bitmeden diğeri başlıyor. İşte Cenevre ardından Malezya, 17 anlaşma imzaladık Malezya’da. İnşallah bu atılan imzalar Türkiye’nin sadece bölgesinde değil, uluslararası camialarda da nerelere geleceğini gösterecek.”

“Diğer ülkelerden neredeyse hiç destek alamıyoruz ama milletimiz bize yeter”

“Bundan birileri rahatsız oluyor, gel geç, bir de bakıyoruz anamuhalefeti de rahatsız oluyor. Yahu siz kimden yanasınız?  Yürüttüğümüz mücadelede diğer ülkelerden neredeyse hiç destek alamıyoruz ama milletimiz bize yeter. Dosyalarımızın duası sayesinde yola devam ediyoruz.”

“Bizim kendimize ait hissettiğimiz bir başka vatanımız yoktur. Taşı ile toprağıyla tüm değerleriyle ülkemize sıkı sıkıya sarılmaktan başka çaremiz yoktur. Yüreğimizde işte bu ateş yanmaya devam ettiği müddetçe hiç kimse istikbalimizi elimizden alamaz.”

“Artık İzmir’in yolunu inşallah Gelibolu ila bütünleştiriyoruz. Bunların hepsi birer ufuktu. Bunlar sıradan işler değil. Bunlar bize yapamazsınız demediler mi?Yaptık yaptık. İsteseniz de yaptık, istemeseniz de yaptık. Her şeyden önce öyle sıradan olay değil bu iş. Liderseniz verdiğiniz kararı sonuna kadar takip eder bitirirsiniz.”

“Bu beyefendi SSK’nın genel müdürülüğünü yaptığında iflas ettirdi. Biz şimdi şehir hastanelerini yaparak olayı farklı yere taşıdık, taşıyoruz. Güney sınırlarımız boyunca kurmak istedikleri terör koridorunu da parçalayıp atık. İnşallah bundan sonra da önümüze çıkan her engeli aynı kararlılıkla aşacağız.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum