Erdoğan’dan BBC’nin sorusuna “Zil takıp oynarlar” yanıtı geldi

erdogan_bbc.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere ziyareti sırasında İngiltere’nin en önemli yayın kuruluşu olan BBC’de konuştu. Erdoğan, programda 24 Haziran seçimleriyle alakalı olarak açıklamalarda bulunurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yöneltilen “AKP seçimi kazanamazsa ne olur?” sorusuna kendisi “Zil takıp oynarlar”yanıtını verdi.

Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimi ile ilgili ise şu değerlendirmede bulundu:

“17 ay öne çekmek suretiyle ana muhalefetin bize meydan okumasına karşı ‘Haydi buyurun’ dedik, onları meydana çağırdık; yaptığımız iş budur. Ve Türkiye bu hukuk devleti içerisinde de yine aynı şekilde erken seçime gitme noktasında, anayasa değişikliğini muhalefetle beraber yaptık ve hep birlikte bu demokratik kararı aldık ve şimdi de 24 Haziran’da seçime gidiyoruz; olay bu.”

Seçim sürecinde dile getirilen kaygılar ile ilgili gelen soruya ise Erdoğan, “Türkiye’de sandık var ve bu sandığa AGİT de geliyor, farklı ülkelerden de davetler yapıyoruz ve hepsinin huzurunda oylar kullanılıyor. Ve bu oylar kullanıldığı zaman kim kazanır ortaya çıkacak. Biz tekrar kazanıyorsak herkes buna saygı duyacak. Kazanamazsak, biz kim kazanırsa ona saygı duyarız; olay bu kadar basittir.” cevabını verdi.

24 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin ve kendisinin, seçimleri kazanmaması ihtimali ile ilgili gelen soruya ise Cumhurbaşkanı, “Bu soruyu bize niye sordunuz? Daha iyi işte, eğer kazanmama durumumuz söz konusuysa, kazanacak olanlar zil takıp oynarlar, rahat olun. Batı’da siz de rahat olun, hele hele BBC çok rahat olsun.” cevabını verdi.

Kazanmak için çaba göstereceklerini belirten Erdoğan, “Bütün ekibimizle, bütün gayretimizle kazanmak için bu çabamızı göstereceğiz. Çünkü bizim bütün hedefimiz Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmaktır ve bunun için de ilk 10’a Türkiye’yi dünya ekonomisi içinde sokmaktır.” ifadesini kaydetti.

Eski Başbakan yardımcısı Abdüllatif Şener’in, hükümete yönelttiği eleştiriler ile alakalı sorulan bir soruya ise Erdoğan, “Bana öyle bir referans gösterin ki gösterdiğiniz bu referansı biz adam yerine koyalım. Bu referansın siyasette kıymeti harbiyesi yok.” şeklinde yanıt verdi.

Şener ile ilgili de görüşlerini belirten Erdoğan, “Partimizden ayrıldıktan sonra parti kurdu sıfırlandı, başkalarına yanaştı sıfırlandı. Yatıyor kalkıyor, şu anda Türkiye’nin 11,5 yıl Başbakanlığını yapmış, 4 yıl Cumhurbaşkanlığını yapmış Tayyip Erdoğan’a ileri geri konuşmak suretiyle oradan rant elde etmeye çalışıyor” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum