Erdoğan: Trump’a şunu da dedim ‘senden de Patriot alalım ama şartlar aynı olacak’

48626615_303.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sivas’ta Orta Anadolu Ekonomi Forumu’nda açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Savaşın kazanılmasının hemen ardından Cumhuriyet kurulmadan Türkiye iktisat kongresi toplanmıştı. İç düşmanlar adeta Türkiye’nin sıçramasına engel oluyorlardı.

Tabii ki rahmetli Menderes’in hamlesinin önüne geçenler dışarıda olmaktan öte içimizdendir. İkinci büyük çıkış Turgut Özal’la yaşanmıştır. Türkiye yeni kalkınma modellerine hazırlamak için gayret sarf etmiştir. Onun ömrü de bu hamleyi tamamlamaya yetmemiştir. Tabi çok farklı ve birçok şaibenin olduğu bir ölüm. Türkiye 3. Büyük demokrasi ve kalkınma hamlesinin AK Parti’yle yaşamıştır 17 yıllık bu süreç sıkıntısız geçmemiştir. Ekonomide belirlediğimiz irade kırılamamıştır.

Dün elini açan bir orduya sahiptik fakat şimdi kendimiz üretiyoruz.

ABD ile bugüne kadar masada otururken Rusya’yla da oturuyoruz. Belki de yarın Çin’le oturacağız. Alternatifleri çoğaltacağız ki birbirimize yetelim. Sadece Pazar değil ortak üretimde de bulunmamız gerek. Biz yıllarca Pazar olduk onlar ise üretici oldu. Ama şimdi biz oturup konuştuğumuzda ‘olur tabii’ deme noktasına geldiler.

Ramazan’da Sivas’a yüksek hızlı tren geliyor. Muhasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak lafla olmuyor icraatla oluyor. Birlerinin elinde nükleer başlıklı füze var. Ama benim elimde olmasın ben bunu kabul etmiyorum.

S-400 nisan ayında tamamen bitiyor. Trump’a şunu da dedim ‘senden de Patriot alalım ama şartlar aynı olacak’ 5 gün önceki görüşmemizde BM’de tekrar bir araya gelip görüşeceğiz. Çünkü alternatifiniz olmadığı zaman belinizi kırarlar.

Yeniden faizde düşüş başladı, enflasyonda da düşüş var, politika faizi daha da düşecek buna inanıyorum.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum