Erdoğan: Anadolu toprakları o gece bir kez daha bize vatan kılınmıştır

1563219660752-untitled-1.jpg

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde bulunan Hafıza 15 Temmuz Müzesi’nde vatandaşlara hitap etti. Erdoğan, “15 Temmuz tıpkı İstiklal Harbimiz gibi Türk Milleti’nin topyekün kıyamıdır, dirilişidir, şahlanışıdır. Açık ve net söylüyorum. Anadolu toprakları o gece bir kez daha bize vatan kılınmıştır. Türkiye yeniden felaha kavuşmuştur” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarında satır başları:

Sevgili İstanbullular, değerli kardeşlerim, hemşehrilerim, sizleri en kalbi duygularımla, saygıyla selamlıyorum. Hafıza 15 Temmuz’u açıyoruz. Gerçi altına bir müze de ilave edilmiş ama sormam lazım. İstanbulumuz ve tüm ülkemiz için hayırlı olmasını dilmiyorum. Hafıza 15 Temmuz. Bu mekanı yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şehit olanlar başta olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Gazilerimizin her birine Rabbimden sağlıklı ve huzurlu ömür diliyorum.

“Çanakkale daha 15 yıl öncesine kadar bakımsızlığa terk edilmişti”

Çanakkale, Kutülamare gibi destansı mücadelelerle dolu bir milletiz biz. Tarih yazan bir millet olarak tarihimizi kayda geçirmek konusunda aynı başarıyı gösteremiyoruz. Bu topraklardaki bin yıllık varlığımızın sembollerini dahi olması gerektiği şekilde koruyamıyoruz. Çanakkale daha 15 yıl öncesine kadar bakımsızlığa terk edilmişti. İktidar olduk önce Çanakkale Şehitliği’ni mamur hale getirmek, şehitlerimize yakışır bir şekilde orayı ele almak oldu. Orası on yıllarca ihmal edilmişti. Milletimize şanlı tarihini hatırlatacak pek çok eser, belge ve olay maalesef bilinçli bir şekilde geri plana itildi.

“Türk siyasetinin üstüne darbe gölgesi düşmesin diye Yassıada’yı canlı bir şahide dönüştürüyoruz”

Devlet olarak her fırsatta tarihimizle bağlarımızı güçlendirecek, tarih bilinci aşılayacak projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Birilerinin unutturmaya çalıştığı zaferlere, kahramanlıklara hatta dramlara özel önem veriyoruz. Kutülamare zaferimizin 3 sene önce ilk kez kutladık. Malazgirt, Çanakkale zaferimizi bu bilinçle kutluyoruz. 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat gibi utanç sahnelerini de ibret vesikası olarak yeniden hatırlıyor, hatırlatıyoruz. 27 Mayıs’tan beri merhum Menderes, Polatkan, Zorlu’nun yasını tutan Yassıada’yı Demokrasi ve Özgürlük Adası olarak proje başlattık, inşallah yıl sonuna kadar bitireceğiz. Milletimiz benzer acılar yaşamasın, Türk siyasetinin üstüne darbe gölgesi düşmesin diye Yassıada’yı canlı bir şahide dönüştürüyoruz.

“Anadolu toprakları o gece bir kez daha bize vatan kılınmıştır”

15 Temmuz tıpkı İstiklal Harbimiz gibi Türk Milleti’nin topyekün kıyamıdır, dirilişidir, şahlanışıdır. Açık ve net söylüyorum. Anadolu toprakları o gece bir kez daha bize vatan kılınmıştır. Türkiye yeniden felaha kavuşmuştur. Milletimiz kanı pahasına bu devletin yegane sahip olduğunu, asla zincir vurdurmayacağını o gece tüm dünyaya ilan etti. Milletimizin fedakarlığı, cesareti, mücadelesi sayesinde demokrasi zaferine dönüştü. O meşum gecede minarelerden yükselen salalar aydınlığın ve zaferin müjdecisi oldu. Gece boyunca gözlerimizi yaşartan, göğsümüzü kabartan birçok kahramanlık hikayesine şahitlik ettik. Polatlılı vatandaşlarımı, yıl boyunca hasadını bekledikleri ürünleri yakarak jetlerin uçuşlarına engel olan Kahramankazan halkını nasıl unutabiliriz.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum