Erbil’de Türk diplomatlara saldıran zanlılar hakkında kritik gelişme

1039691516.jpg

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de çarşamba günü gerçekleşen saldırının zanlılarından dördünün yakalandığı açıklandı. Erbil Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada daha önce saldırının şüphelisi olarak fotoğrafları yayınlanan Mazlum Dağ’ın da yakalananlar arasında olduğu kaydedildi.

IKBY Güvenlik Ajansı’ndan yapılan açıklamada da Erbil Emniyet Müdürlüğü ile Anti Terör Birimi’nin ortak operasyon düzenlediği belirtildi ve Dağ ile olayla bağlantısı olduğu belirlenen 3 şüphelinin yakalandığı ifade edildi. Aynı zamanda HDP Diyarbakır Milletvekili Dersin Dağ’ın ağabeyi olan Mazlum Dağ’ın fotoğrafının da paylaşıldığı açıklamada, şöyle dendi:

“Erbil’de iki gün önce saldırı düzenleyen Mazlum Dağ, antiterör birimi ile Erbil asayiş birimlerinin ortak operasyonunda yakalanmıştır, vatandaşlarımıza duyurulur. Bu süreçte güvenlik güçlerimize yardımcı olan vatandaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Soruşturmanın detayları daha sonra paylaşacağız.”

Erbil’de çarşamba günü bir restorana düzenlenen saldırıda biri Türk diplomat Osman Köse olmak üzere üç kişi hayatını kaybetmişti. IKBY ve Irak parlamentoları yayınladıkları açıklamada saldırıyı sert bir dille kınarken; saldırganların yakalanması için tüm güvenlik birimlerin seferber edildiği duyurulmuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum