Emre Kınay: Genç kuşaktan umutsuzum; kafayı doldurmadan ceplerini doldurma derdindeler

1572778445422-xxx.jpg

‘Sevgili Geçmiş’ dizisiyle ekrana dönen oyuncu Emre Kınay, yeni kuşak oyuncuları “80 milyonluk ülkede toplasan 10 iyi genç oyuncu sayamam. Kafayı doldurmadan ceplerini doldurma derdindeler” diye eleştirdi. “Genç kuşaktan dertli değilim, umutsuzum. Bir an evvel bilinçlenmelerini istiyorum” ifadelerini kullanan Kınay “Toplum olarak sanatçıları değil artistleri seviyoruz. İkisi aynı şey değil” sözlerini kaydetti.

Emre Kınay’ın Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin’e yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

“Sanat öğretir” diyorsunuz…

Elbette. Sürekli şiddetten, terörden, silahlanmadan bahsediyoruz ve bunları çocukların gözü önünde konuşuyoruz. Sanat hiçbir işe yaramasa başkasını ve kendi gibi olmayanı sevmeyi öğretir. “Sanatsız kalan milletin can damarlarından biri kopmuştur” diyen bir liderin kurduğu ülke 2019 yılında böyle olmamalıydı!

Sanat, insanın insanca yaşayacağı alanları yaratır size. Çünkü sanat seven müteahhit kötü görünen bina yapmaz, yapacak olsa rahatsız olur. Estetik duygusu buna müsaade etmez.

Sanatçıları seviyoruz ama sanırım…

Hayır! Toplum olarak sanatçıları değil artistleri seviyoruz. İkisi aynı şey değil.

Özel hayatınız nasıl gidiyor?

Özel hayatım yok. Sadece kızımla ilgileniyorum. Onun dışında hep sahne ve çekimler. 50 yaşındayım artık ve kendime biçtiğim bir emeklilik yaşı var. Onu bekliyorum. Emekli olurken de istiyorum ki aşağıdan sağlam gelsinler. Ama maalesef gençler aşağıdan sağlam gelmiyor.

Bu ne demek?

Artık iyi oyuncu yetişmiyor. Gençler kendilerini geliştirmiyor, üstelik egoları çok şişik ve şişiriliyor. Kazandıkları paraları hep kazanacaklarını, sokakta ilgiden yürüyemeyeceklerini zannediyorlar ama yanılıyorlar. Çünkü hayat öyle değil. Bu gerçekle yüzleşince de depresyona giriyorlar. Mütevazı davranamayacağım. Benim jenerasyonum gibi sürdürülebilir bir asgari azim ve sevdaya sahip olmaları gerekiyor.

Gençlerden hiç umudunuz yok mu?

Soruyorum size; bu gençler kaç roman okuyor, kaç film izliyor, hangi müzeleri geziyor? Bu sözlerim tüm genç jenerasyon için geçerli. Genç oyuncular kendine sorsun; en son hangi sanat sergisine gitmişler? Yetenek önemli bir şey değil. Sadece güzellik yakışıklılık da yetmez. En önemli şey bilgidir.

“80 milyonluk ülkede toplasan 10 iyi genç oyuncu sayamam”

Neden genç kuşaktan bu kadar dertlisiniz?

Genç kuşaktan dertli değilim, umutsuzum. Bir an evvel bilinçlenmelerini istiyorum. Beğendiklerim de var. Kıvanç’a (Tatlıtuğ) bayılıyorum mesela. Son derece iyi bir oyuncu oldu. 80 milyonluk ülkede toplasan 10 iyi genç oyuncu sayamam. Kafayı doldurmadan ceplerini doldurma derdindeler.

Yeni jenerasyon yeteri kadar iyi olmadığı için mi sürekli eskiye bir özlem var?

Neden o isimleri hâlâ arıyorsunuz, bilmiyorum. Ben aramıyorum kendi adıma. Hepsi çok kıymetli, çok sevdiğim isimler ama ben daha yeni şeyler arıyorum. Onların getirdiği bu iyi yeri bir adım öteye nasıl götürürüz derdindeyim. Ahmet Mekin kalibresinde aktörler görmek istiyorum.

Günlük yaşamda sizi en çok sıkan şey ne?

Ülkemizdeki kavga dilinden sıkıldım. Sokakta, siyasette, sanatta, magazinde her yerde gergin dil hakim. Ahilik, sufilik bu topraklardan çıktı. Mevlânâ bu toprakların insanı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum