”Elazığ’da meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki deprem enerji boşaltımı sağladı”

5e2b3abb5542810b504cd05a.jpg

Elazığ’da meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremle ilgili Deprem uzmanı Prof. Şükrü Ersoy önemli açıklamalarda bulundu. Ersoy, “bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır” dedi.

Prof. Şükrü Ersoy şunları söyledi: “Elazığ’da daha önce bir deprem olmuştu. Bu bölgenin kritik olduğunu söylemiştim. Doğal yolu fay hattının gerilimi yüksek bir bölge. Böyle bir depremin olabileceği hakimdi. Doğu Anadolu’da uzun süreden beri bir deprem yoktu. Beklenen bir depremdi. Ama bu deprem önemli.

Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır. Bir iki evde hasar olmaması net bilgi göstermez. Ciddi bir hasar vardır. Umarım ölümler yoktur. Alüvyon bir zemin üzerinde. Özellikle kırsaldaki evler ciddi zarar görmüş olabilir. Manisa gibi bir durum olmaz.

“Vatandaşlar açık alanlara çıksın”

Büyüklükten dolayı can kayıpları olmuş olabilir. Bu yüzden müdahalelerin ciddi olması gerekir. Bir de hasar görmüş evlere vatandaşların girmemesi gerekir. Artçılar olacak. Sokaklarda da evlerin hemen önünde değil açık alanlarda olmaları gerekir.”

Elazığ’da 6,5 büyüklüğünde deprem!

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum