Darbe girişiminden yargılanan yarbay, komutanını suçladı

darbe-girisiminden-yargilanan-yarbay-komutanini-sucladi_995358e.jpg

KIRKLARELİ (AA) – Kırklareli’nde Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan eski yarbay Latif Çiçek, kışladan çıkılması talimatını eski 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan’dan aldığını ileri sürdü.

FETÖ 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına bağlı kışladan, zırhlı askeri araçlarla İstanbul’a gitmek üzere yola çıkan ve vatandaşlar tarafından otoban girişinde durdurulan 81 sanığın yargılanmasına altıncı günde devam edildi.

Kırklareli 1. Ağır Ceza Mahkemesince Halk Eğitim Merkezi salonunda görülen duruşmaya, eski Tuğgeneral Doğan ve eski Yarbay Çiçek’in de aralarında bulunduğu 38’i tutuklu 81 sanık katıldı.

“Darbecilere engel olanlara en sert şekilde müdahale edilsin talimatı”

Duruşmada savunma yapan, darbe girişimi sırasında Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı eski 2. Tabur Komutanı olan tutuklu sanık Yarbay Çiçek, avukat ve sanıkların sorularını yanıtlamaya devam etti.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini aktaran Çiçek, savunmasını şöyle sürdürdü:

”Olaydan sonra evimde, iş yerimde ve arabamda yapılan aramalarda herhangi bir suç unsurunun bulunmadığı iddianamede yer almaktadır. Ayrıca hakkımda yapılan araştırmalarda FETÖ’yle ilişkilendirilebileceği hiçbir hususun bulunmadığına dair resmi kayıtlar iddianamede yer almaktadır. Ben asla FETÖ’cü değilim. Olay gecesi bu hainler halka sert bir şekilde müdahale etmiş hatta üzerilerine ateş bile açmışlardır. Sonradan Whatsapp mesajlarında darbecilere engel olanlara en sert bir şekilde müdahale edilsin diye talimat verdiğini gördüm. Kamera kayıtlarında açıkça görülebileceği gibi benim konuşmalarım ve davranışlarım ile hiçbir kimsenin burnunun bile kanamaması darbeci olmadığımı ve darbeye karşı olduğumu açıkça göstermektedir.”

Darbe girişiminden 4 gün önce birliğine katıldığını aktaran Çiçek, darbe girişiminin yaşandığı gece tugay komutanı Doğan’ın birliğe gelerek incelemelerde bulunarak, “çıkın” emri verdiğini ileri sürdü.

“Darbe girişiminin yaşandığı gece kriptosuz telsiz dağıtıldı”

Çiçek, darbe girişiminin yaşandığı gece KOKTOD planı kapsamında hazırlıklar yapıldığı esnada kendilerine kriptosuz telsiz dağıtıldığını öne sürdü.

Görüşmelerin kriptosuz telsizler ile yapıldığını vurgulayan Çiçek, gözaltına alınmasının ardından aracında ele geçirilen telsizin kriptosuz olduğunu söyledi. 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ile yargılandığına dikkat çeken Çiçek, kriptosuz telsizler ile hiçbir bilgisinin bulunmadığını aktardı.

Muhabir: Özgün Tiran,Ufuk Ertop

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum