Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Bunun adı toplu intihar değil, cinayettir

images-11-6.jpg

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarda bulundu. Kalın son günlerde artan siyanür ölümlerine ilişkin ” Bunun adı toplu intihar değil, cinayettir. Bunun altını çizmek istiyorum. Bu tarz hadiselerin yaşanmaması için bütün birimlerimiz harekete geçirdik” dedi.

İşte İbrahim Kalın’ın açıklamalarından satır başları;

Cumhurbaşkanımız NATO Zirvesi’ne ciddi bir hazırlık yaparak gidecek. NATO’nun misyonu, vizyonu, 21. yüzyıldaki konumu, bundan sonraki faaliyetleri, tehdit algısı ile ilgili önemli mesajlar verecek. Türkiye NATO’nun güçlü bir müttefiki olarak ittifakın temel prensiplerine bağlıdır.

NATO zirvesi marjında da Türkiye Fransa Almanya ve İngiltere ile zirve yapılacak. Bunun ön hazırlığı evvelsi hafta yaptık. Şimdi o zirvede de hem bu ülkelerle ikili ilişkileri hem de Türkiye’nin Avrupa ile ilişkisi terörle mücadele konularını ele almayı düşünüyoruz. Prensipte böyle bir platformun iyi olacağı kanaatindeyiz.

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı başarısını gölgelemeye dönük dezenformasyon ve çarpıtma çabalarının devam ettiğini üzüntüyle izliyoruz. Barış Pınarı’na askeri birliklerimizin bölgede güvenlik ve istikrarlaştırma çalışmalarına devam ettiğin ifade etmek istiyorum. Sahada birçok zorluklar var. ABD ve Rusya’ya anlaşmaların yerine getirilmesini çağırıyoruz. Rejimin tahrik ve tacizleri engellenmeli. Bunları durdurmak Rusya ve ABD tarafının mesuliyetindedir.

İdlib’deki durum hassasiyetini koruyor. Rus makamları ile görüşmelerimiz devam ediyor. İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki yaptığımız anlaşma hala bakidir.

Atıf yaptığım harekatların yanı sıra Irak’ta pençe harekatı ve sınırlarımız içinde de Kıran operasyonu devam etmekte. Aynı anda Irak Suriye ve Türkiye topraklarında birbiriyle koordineli ama farklı üç operasyonun yapıldığın hatırlamakta fayda var.

DEAŞ ile mücadelede sorumluluklarımız yerine getirtiyoruz. Türkiye’nin DEAŞ ile mücadelede karnesi bellidir. YPG’nin planının ne olduğu açıktır. YPG DEAŞ’ın sonlanmasını istemiyor. Terör örgütü kimliğin gizleyip DEAŞ tehdidinin devam etmesini istiyor. DEAŞ canlanıyor gibi söylemler gündeme geldiğinde sahada ne şekilde koordine edildiğine bakmak gerekiyor. YPG’nin önceliği işgal ettiği yerlerde devletimsi bir yapı kurmak ama biz buna müsaade etmeyeceğimizi ifade ettik. Bundan sonra yeni bir Suriye’de bir seçim yapılması gündeme gelecek anayasadan sonra.

(ABD’den İsrail’e destek açıklaması) İşgali meşrulaştırma çabasıdır. Uluslararası hukuku yok sayan kararı kabul etmiyoruz. Filistin topraklarının işgal edilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.

Dipsiz Göl’ün kurulması

Tolerans ile karşılamamız mümkün değil. Doğal sit alanı ilan edilecek. Korunması için çalışmalar hemen başladı. Eski haline kavuşması için çalışmalar başladı.

(Siyanür) Bunun adı toplu intihar değil, cinayettir. Bunun altını çizmek istiyorum. Bu tarz hadiselerin yaşanmaması için bütün birimlerimiz harekete geçirdik Erişimi son derece kolay bir kimyasal. İçişleri Bakanlığımızın yaptığı sunum da gündeme geldi. Erişim ve satışı kontrol altına alınacak ve bir takip sistemi kurulacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum