Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Macron’a sert tepki

1030215516.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç risk almadan hep kazanmaya alışmış kimi ülkeler, Türkiye’nin kendi hakkını, hukukunu, sınırlarını, egemenliğini koruma çabalarına tahammül edemiyor. Hele hele bunların içinde Fransa Cumhurbaşkanı’nın son açıklamaları bu hastalıklı, bu sığ anlayışın örneklerinden biridir. Ne diyor? ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir’. Sayın Macron, Türkiye’den sesleniyorum, NATO’da da aynını söyleyeceğim, önce sen beyin ölümünü kontrol ettir. Çünkü bu ifadeler ancak senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Küçükyalı’daki Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin en köklü yükseköğrenim kurumlarından olan Marmara Üniversitesinin bu yeni külliyesiyle çok daha güçlü hâle geleceğine inandığını söyledi. Külliyenin Marmara Üniversitesi’ne kazandırılmasında emeği geçen ve geçecek olan herkese teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde Türkiye’nin tüm üniversitelerine destek verdiğini kaydetti.

“BU SEVİYE YENİ BAŞLANGIÇ NOKTASI OLACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye yönelik tehdit kriterlerinin de değiştiğine dikkati çekerek, “Geçmişte ülkemiz için çok büyük kriz, sıkıntı, sorun kaynağı olan nice mesele, artık rutin gündemin bir parçası olmanın ötesine geçemiyor. Yaşadığımız her tecrübe, ülkemizin önündeki bir engeli daha aşacak formüller geliştirip hayata geçirmemize vesile oluyor. Engellere takılıp kalmak yerine, onları bertaraf edecek bir anlayışı ve iradeyi her alanda yerleştirdik. Kazandığımız her başarı, bir sonraki hedefe ulaşma kararlılığımızı daha da perçinliyor. Artık kendisine güvenen, gücüne inanan, hedeflerine kilitlenen, tuzakları bozan bir Türkiye var. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle geldiğimiz bu seviye, bizden sonraki nesiller için yeni başlangıç noktası olacaktır. Biz Türkiye’yi 230 milyar dolar millî gelirden, 36 milyar dolar ihracattan, eğitimiyle, sağlığıyla, ulaştırmasıyla, enerjisiyle, ticaretiyle adeta tel tel dökülen bir yerden almıştık. İşte böyle bir ülkeden, bugün bölgesinde ihracatta 780 milyar doları aşan bir ülke konumuna geldik ve dünyada adeta parmakla gösterilen, kendi vatandaşları yanında tüm dostlarının umudu hâline dönüşmüş bir Türkiye’ye ulaştık” diye konuştu.

ARNAVUTLUK’A 500 KONUT

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk’taki deprem felaketini dile getirerek, Türkiye olarak bu ülkeye 500 konut yapma kararı aldıklarını, en kısa zamanda TOKİ aracılığıyla konutların yapımına başlamak istediklerini söyledi. Depremin hemen ardından Türkiye’nin yardımlarının Arnavutluk’a ulaştırıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim bir kardeşlik hukukumuz var. Birilerini beklemeyeceğiz. Orada şu anda kargo uçaklarımız, tırlarımız çadırları kurduysa en kısa zamanda konutlarımızı yapacağız. Bu kış mevsiminde zorda kalanlara, darda kalanlara özellikle yardım elimizi uzatacağız” dedi.

“Biz Türkiye’yi gayrıdan ümit beklemek yerine, kendi gücü ve inancıyla yoluna devam eden bir ülke hâline getirdik” diyen Erdoğan, Türkiye’nin başarı çıtasını yükseltmesinin aynı zamanda mücadele cephelerini de genişlettiğini, Türkiye ile ilgili hazım sorunu yaşayanları giderek arttırdığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye yönelik hazımsızlığın son örneğinin NATO tartışmalarında yaşandığını ifade ederek, Londra’da gerçekleştirilecek NATO Liderler Zirvesi’nde bu konuya ilişkin değerlendirmelerini dile getireceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç risk almadan hep kazanmaya alışmış kimi ülkeler, Türkiye’nin kendi hakkını, hukukunu, sınırlarını, egemenliğini koruma çabalarına tahammül edemiyor. Hele hele bunların içinde Fransa Cumhurbaşkanı’nın son açıklamaları bu hastalıklı, bu sığ anlayışın örneklerinden biridir. Ne diyor? ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir’. Sayın Macron, Türkiye’den sesleniyorum, NATO’da da aynını söyleyeceğim, önce sen beyin ölümünü kontrol ettir. Çünkü bu ifadeler ancak senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır” dedi. Fransa’nın, NATO’nun vecibelerini yerine getirmediğine, ödemesi gereken parayı ödemediğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin Suriye’de herhangi bir oldubittiye gitmediğini en iyi kendisi biliyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak:DHA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum