Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşlerimizi bombaların altına gönderemeyiz

5dc5887279da3e17c43fde05.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı’nda konuştu. Erdoğan “Hani birileri diyor ya ‘Suriyeliler gitsin.’ Asla biz bunlara eyvallah edemeyiz. Suriyeli kardeşlerimizi bombaların altına gönderemeyiz, bizim kardeşlik anlayışımız bu” dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyorum gazilerimizin her birine şükranlarımı sunuyorum. Suriye’de büyük bir mücadelenin içinde olan gerek Mehmetçiğimize gerek Suriye Milli Ordusu’na yardım niyaz ediyorum. Aile müessesesinin çok ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğu günümüzde bu temayı seçtikleri için teşekkür ediyorum.

Ülkemizden binlerce, on binlerce kilometre ötedeki insanların derdiyle bizi dertlendiren İslam ortak paydasıdır, ümmet olma şuurudur. Günde 5 vakit yönümüzü Kabe’ye dönerken, ellimizi semaya açarken, selamlaşırken, musafaha yaparken bir kez daha millet olmanın, ümmet olmanın şuuruna ereriz.

Ordumuza peygamber ocağı, bu ocakta yetişene Mehmetçik deriz, bunun benzeri dünyada yoktur. Hani birileri diyor ya ‘Suriyeliler gitsin.’ Asla biz bunlara eyvallah edemeyiz. Suriyeli kardeşlerimizi bombaların altına gönderemeyiz, bizim kardeşlik anlayışımız bu. Günümüz haçlıları olan Neonaziler Müslümanlara hayatı dar ediyor.

Müslümanlar olarak gerçekten sancılı günler yaşıyoruz. Mezhepçilik fitnesinin ırk, renk, dil, kabile taassubunun kalplerimizi ve zihinlerimizi esir aldığı bir dönemden geçiyoruz. Cihanşümul İslam kardeşliğinin sınırı yoktur. Hiç kimse bizim aramıza ayrılık tohumları ekemez. Ferdi ihtiraslar, toplumsal hastalıklar, adaletsizlikler, baskı ve şiddetin insanlığın üzerine karabasan gibi çöktüğü bunalım çağındayız.

Güven, insanca hayat sürdürmenin şartlarındandır, aile gibi toplum da güven duygusu üzerine yükselir.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum