Çin’den Skripal yorumu: “Soğuk savaş zihniyetini terk edin”

cinden-skripal-yorumu-soguk-savas-zihniyetini-terk-edin_e2590b6.jpg

Çin, geçtiğimiz ay İngiltere’de eski Rus ajanı Skripal ve kızı Yulia’nın zehirlenmesi olayı ile ilgili olarak ülkeleri gerçeği ortaya çıkarmaya çağırdı. Soğuk savaş zihniyetinin terk edilmesi gerektiğini vurgulayan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, tüm tarafların cepheleşme oluşturmaktan kaçınmasını ve dünyada barış, istikrar ve huzurun sürdürülmesi için ortak çaba harcanmasını belirtti.

Bugün yapılan açıklamada Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, uluslararası toplumun birçok sınama ile karşı karşıya olduğunun altını çizerken, geçtiğimiz ay İngiltere’de gerçekleşen Skripal ve kızı Yulia’nın zehirlenmesi olayında henüz taraflarca kabul gören bir hükme varılamadığını belirtti.

Taraflar ile ilgili olarak gerçeğin en kısa zamanda ortaya çıkması çağrısı yapan Geng Shuang, anlaşmazlıkları karşılıklı saygı ve koordinasyon ilkeleri temelinde devam etmesini belirtti.

Geride kalan olay, 4 Mart 2018 tarihinde İngiltere’de Salisbury kentinde gerçekleşmiş. İngiltere’de yaşamını sürdüren Rus ajanı Sergey Skripal ve kızı, bir bankın üzerinde bilinçleri kapalı olarak bulunmuştu. İngiliz polisinden yapılan açıklamalarda Skripal ve kızının zehirlendiğini belirtilirken, Londra, olayla ilgili Moskova’yı suçlamıştı. Rusya yönetiminde ise bu iddialara karşı yalanlama gelmişti. Başta İngiltere olmak üzere ABD, bazı AB üyesi ülkeler ve NATO’nun, pek çok Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almasının ardından ise diplomatik kriz daha da büyüyerek devam ediyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum