CHP’li Nihat Yeşil: Suriyeli sığınmacıların bir an önce ülkelerine dönmeleri gerekiyor

1573383425098-nihat-yesil.jpg

TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi, CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, komisyonda yaptığı konuşmada Suriyeli sığınmacıların bir an önce ülkelerine dönmeleri gerektiğini söyledi.

TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi CHP’li Nihat Yeşil, komisyona katılan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü temsilcilerine, Suriyeli sığınmacılar sonunun çözümü noktasındaki yol haritasının kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılıp paylaşılmayacağını sordu. Komisyonda konuşan Yeşil, CHP olarak Suriyeli sığınmacılara karşı nefret duygularıyla yaklaşmadıklarını belirterek, “Göç İdaresi olarak bu insanların nerelerde yaşadığına dair bir envanteriniz yok. Sonuç itibarı ile adli vaka haline gelmiş pek çok problemle karşı karşıya kalacağız. Hatay’da, Gaziantep’te, Adana’da, Mersin’de 2040 yılında ne kadar Suriyeli olacak?” dedi.

“Aracı devletler aradan çıkarılmalı”

Komisyon toplantısının ardından açıklamada bulunan Yeşil, Suriyeli sığınmacıların demografik yapıda yarattıkları değişimle Türkiye için büyüyen bir sorun olduğunu, iktidarın bir an önce aracı devletleri aradan çıkararak Şam’la görüşüp, Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmeleri ile ilgili acil önlemler alması gerektiğini belirtti. CHP’li Yeşil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okul yapamıyorsunuz. Entegre olma konusunda çabanız yok. Sonuç itibarı ile adli vaka haline gelmiş pek çok problemle karşı karşıya kalacağız. Bu yara hepimizin toplumsal yarası. Bu sorunu çözemezsek altında yığılır kalırız. Onlar birer canlı bomba gibi. Diyelim ki dün 10 yaşında ülkemize gelen bir çocuk bugün 20 yaşında. O 10 yaşındaki çocuğun günahı yoktu; ama 20 yaşına gelen çocuğun ülkesine gitmesi için nasıl bir yol izleyeceksiniz? Her anlamda buraya yerleşti, başka sorunlarla her türlü suç unsuruna bulaşma riski olur. Çözüm önerilerini söylememiz kolay; ama bunların uygulanması gerekiyor. En başta ekonomik sorunu çözemediğimiz sürece altında yığılıp kalırız.”

“Hatanın neresinden dönülürse kârdır”

Nihat Yeşil, Suriyeli sığınmacıların yoğunlukta ikamet ettiği Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki nüfusa ve bölge illerin değişen demografik yapısına dikkat çekerek, Şanlıurfa’da, Gaziantep’te, Kilis’te, Hatay’da, Adana’da ve Mersin’de yaşayan sığınmacıların oranından söz etti. Gaziantep’te yaşamaya giden vatandaşların kiralık daire bulamadığını söyleyen Yeşil, “Birilerine ‘hata yaptın’ demenin vakti değil, hatanın neresinden dönülürse kârdır. Temel hedefimiz bu olmalı. Doğru ve mantıklı olan Suriye hükümetleri ile birlikte oturulması. Temennimiz doğru adımlar atarlar. Sığınmacıların bir an önce ülkelerine dönmeleri gerekiyor” dedi. (DHA)

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum