CHP Seçim Takip Sistemi referanduma hazır

chp-secim-takip-sistemi-referanduma-hazir_955b308.jpg

ANKARA(AA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, yaptığı yazılı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından siyasi partilerle paylaşılan seçmen listeleri üzerinde “veri madenciliği” çalışması yaptıklarını, yeni eklenen, seçmen listesinden düşen veya ikameti değişen tüm vatandaşların durumunu tek tek incelediklerine dikkati çekti.

Şüpheli buldukları her kaydı örgütle paylaşarak yerinde denetim yaptıklarını belirten Aksünger, 18 Şubat’ta seçmen listelerinin askıya çıktığını, 26 Şubat’a kadar itirazların yapılması gerektiğini hatırlattı.

“Referandum sürecinin tüm aşamalarını takip etmek ve denetlemek üzere hazırız”

CHP’nin Türkiye’de seçim güvenliği açısından anahtar rolde olduğunu vurgulayan Aksünger, şunları ifade etti:

“Referandum sürecinin tüm aşamalarını takip etmek ve denetlemek üzere hazırız. 2015 yılında yapılan iki genel seçimde de denetim ve takip konusunda büyük başarı elde ettik, bu tecrübeyi 16 Nisan referandum çalışmalarına yansıtarak sistemlerde önemli yenilikler yaptık. Referandum yarın yapılsa, hazırız.”

“Denetim eksiksiz yapılacak”

CHP’nin tüm birimleri ve örgütüyle sandık başında olmak için yaptığı yoğun hazırlıklara da değinen Aksünger, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sandık bazlı sonuçlar hem okullardaki görevliler hem de CHP ilçe başkanlıkları tarafından sisteme girilecek. Genel merkezde yüzlerce kişiden oluşan ekibimizle sahadan gelen sonuçları YSK’dan aldığımız rakamlarla tek tek karşılaştıracak ve sorun gördüğümüz tüm sandıklarla ilgili gereken işlemlerin yapılmasını sağlayacağız.”

Aksünger, hile iddialarına karşı seçmen listelerinin ve seçim günü sandık başındaki uygulamaların dikkatle denetlenmesi gerektiğini belirterek, sisteme girilen rakamların denetiminin eksiksiz bir şekilde yapılacağını vurguladı. Aksünger, 16 Nisan günü sabah erken saatlerden, sonuçlar açıklanana kadar her aşamada sandık başında olmanın önemli olduğunun altını çizdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum