CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Ortak paydamız demokrasiyi savunmak

chp-genel-baskani-kilicdaroglu-ortak-paydamiz-demokrasiyi-savunmak_be24560.jpg

ANKARA (AA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde gazetecilerle bir araya gelerek, soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.

El Bab’ta Rus savaş uçağının yanlışlıkla Türk askerlerini hedef alması ve 3 askerin şehit olmasının hatırlatılarak, bu konuda Genelkurmay Başkanlığının yaptığı açıklamanın sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Rus uçakları ‘Evet biz vurduk. Koordinatları Türkler verdi’ diyor. Ben bu konuda bizim Genelkurmay Başkanlığının yaptığı açıklamaya güveniyorum.” dedi.

Anket yaptırmıyoruz

Kılıçdaroğlu, referandumla ilgili başka bir soru üzerine anket yaptırmadıklarını söyledi.

“Referandumda ‘hayır’ çıkacak. Ben bu ülkenin sağ duyusuna güveniyorum.” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, “paketin savunulacak hiçbir tarafı olmadığını” öne sürdü.

“Terörle bağlantılı bir algı yaratmak istiyorlar”

Kılıçdaroğlu, başka bir soruyu yanıtlarken de iktidarın “Evet”i anlatamadığı için CHP’yi terör örgütleriyle irtibatlandırmaya çalıştığını öne sürdü.

“CHP’yi terörle bağlantılı bir algı yaratmak istiyorlar ama bunun bize yapışması mümkün değil.” diyen Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bu ülkenin sağduyusuna güveniyorum derken, Saadet Partisi, BBP, Vatan Partisi, ÖDP, Anavatan, Doğruyol Partisi… Bunlar da Türkiye’nin geleceğini düşünüyorlar, bunlar da ‘hayır’ diyorlar. Dolayısıyla ben bu milletin sağduyusuna güveniyorum derken, bütün bu çerçeveyi düşünüyorum. Bir araya gelir miyiz? Bence bir araya gelmek sanki bir cephe gibi algı yaratabilir. Böyle bir cepheye gerek yok. Her birimiz demokrasi paydasında, neden ‘hayır’ dediğimizi anlatmalıyız. Herkesin ayrı bir dili vardır, bizim ayrı bir dilimiz var ama ortak paydamız demokrasiyi savunmak. Ben de, onlar da savunuyor. Rahmetli Erbakan da, Türkeş de başkanlık sistemine karşıydı. Dolayısıyla çok değişik alanlarda herkes kendi cephesinden bir demokrasi paydası içinde ‘hayır’ diyebilir. Bir özel kampanyaya gerek yok.”

Muhabir: Barış Gündoğan, Mehmet Tosun

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum