CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak: Turistlerin güvenini kazanabilecek somut adımlar atılmalı

chp-genel-baskan-yardimcisi-budak-turistlerin-guvenini-kazanabilecek-somut-adimlar-atilmali_883c641.jpg

ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın turizm sektörüne ilişkin sözlerini değerlendirdi.

Hem turist sayısı hem de turizm gelirlerinde 2016’da yüzde 30’luk kaybın yaşandığını belirten Budak, kayıpların telafisi ve Türkiye’nin yeniden ilgi odağı olabilmesi için ayakları yere basan ve gerçekçi adımlara ihtiyaç olduğunu savundu.

Erdoğan’ın açıkladığı kampanyaları “hayal kırıklığı” olarak niteleyen Budak, Kapadokya, Muğla, İzmir, Antalya, İstanbul gibi turizm merkezlerindeki binlerce esnafın kepenk kapattığını belirtti.

Bu afet halinin neden ortaya çıktığını iyi analiz etmek gerektiğine işaret eden Budak, “Bu afet hali, ‘Komşunu da al gel’, ‘Sünnet düğününü Türkiye’de yap’ gibi çağrılarla aşılabilecek bir noktada değildir. Türkiye’nin özellikle olgunlaşmış Avrupa pazarının yeniden kazanılabilmesi için demokrasi, hukuk ve güvenlik gerekir. Turistlerin güvenini kazanabilecek somut adımların atılması gerekir. ‘Türkiye güvenli, huzurlu ülke’ imajının verilebilmesi gerekir. Bunu da komşuyla, yabancı sermayeli şirketlerin çalışanlarıyla başarmak mümkün değil. OHAL ile başkanlık dayatmasıyla güven vermek mümkün değil.” değerlendirmesini yaptı.

Muhabir: Yıldız Aktaş

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum