CB Yardımcısı Oktay ve Bakan Kurum ve Soylu’dan kritik açıklamalar

176491-279983645.jpg

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

İşte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklamalarından satır başları;

Biz şöyle çalışıyoruz; herhangi bir en ağır, en kötü senaryoda ihtiyacımız olan toplanma alanı metrekare olarak nedir ve bu metrekare alan olarak biz ihtiyacımızı karşılayabiliyor muyuz, karşılayamıyor muyuz? ‘Burası toplantı alanıdır, ilanihaye hiçbir belediye ve kurum herhangi yapılaşmaya gidemez.’ Böyle bir kural yok zaten. Orası olduğu zaman bir başka alandır. Bizim için önemi olan ihtiyacın karşılanmasıdır.

(Ekrem İmamoğlu’nun davet edilmediği iddiası) Toplanma alanları dahil, sürekli gündeme geldiği için ifade ediyorum. Bu çalışmaları gördük. Kendisinin de olduğu bir ortamda bu açıklamayı birlikte yaptık. Sonrasında kanal kanal dolaşıp ‘Bu vardır, yoktur’ tartışmasına girmek kadar anlamsız bir şey olamaz. Bugün sabahtan beri çalışıyoruz, yine aynı şekilde akşam ayrılırken, herkese davetimizi tekrarladık ve herkes burada olacak dedik. Sabah da ayrıca davet edildi. Sonrasında bakıyoruz, sosyal medyada başka şeyler dolaşıyor. Bakanlarımızın, Valimizin burada olduğu bir ortamda şehirden sorumlu arkadaşımız hem burada olmayacak, sonrasında da bunun siyasetini yapacak. Biz burada siyaset yapmıyoruz, İstanbul’daki vatandaşımızın hayatı söz konusu ise onunla ilgili hazırlıkları yapıyoruz

(Toplanma alanları) Bugün de çalışmalarımızda gördük ki, ihtiyacımızın karşılanmasında herhangi bir sorun yoktur

İlk günden itibaren kurduğumuz sistemde son derece şeffaf olduk, tüm Türkiye ile bunu paylaştık. Web sitelerine koyduk. Toplanma alanlarının nerede olduğunu e-devlet üzerinden girdiğinizde görebilirsiniz. AFAD’a tekrar talimat verdik, toplanma alanlarını web sitesi üzerinden vatandaşlarımızın görebileceği alanlar olsun

Her ilçe için görevli arama kurtarma ekibi var. 28 ayrı alanda yeni planlarımızın da sabahtan itibaren çok detaylı bir şekilde gözden geçirdik. Bir haftaya kadar çok daha güçlü şekilde her türlü tatbikatlarla çalışmalar devam edecek.

İstanbul’da tek bir vatandaşımızın burnu kanarsa bilgi kirliliğinden dolayı. Afet yönetimi bilgi kirliliği yapanları affetmez. Bütün şeffaflığıyla çalışılan tartışılan tartışılan bir çalışmadır buna toplanma alanları da dahildir. İnsan hayatı üzerinden siyaset yapılmamalı. Olmayan bir şey var gibi göstermek ahlaki değil. Toplanma alanları ihtiyacı karşılanmakta. Her sismik hareket takip edilmekte.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum

80 kamu binamızla ilgili inceleme yaptık. Bu akşam hasar tespitleri tamamlanacak. Açıkladığımız eylem planı çerçevesinde dönüştürülmesi gereken konutları 5 yıl içerisinde tamamlayacağız. Depreme hazır bir ülke olarak devam edeceğiz. Az hasar görmemizin nedeni çalışmalarımızdır. Biz durmadan yorulmadan çalışmalarımıza deva edeceğiz.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Türkiye bütün kurumlarıyla birlikte tam bir entegrasyon içerisinde olabildiğince meseleyle ilgileniyor. Biz her 15 günde bir 26 çalışma grubunun ikisinde her ilde revize ediyoruz. Bu yıl 42 saha tatbikatı yapıldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum