Çavuşoğlu’ndan CHP Genel Merkezi’ne ‘tezkere’ ziyareti

160381_814x458.png

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP Genel Merkezi’ne Libya’ya tezkeresini görüşmek için ziyarette bulundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek olan Bakan Çavuşoğlu, Libya’ya tezkere asker göndermek için destek isteyecek.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya ile imzalanan mutabakatların ardından Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti talep ederse bölgeye asker gönderilebileceğini söylemişti.

Trablus kısa süre sonra Ankara’dan resmi olarak asker talebinde bulundu. Bunun üzerine Cumurbaşkanı Erdoğan, Meclis açıldığında Libya’ya asker göndermek için tezkereyi gündeme alacaklarını belirterek, “Asker gönderecek misiniz?’ diye soruyorlar. Biz de ne diyoruz, davet edildiğimiz yere gideriz, şu anda da böyle bir davet olduğu üzere icabet ederiz. Çünkü bizim kardeşlik bağlarımız çok farklı. İnşallah Meclis açılır açılmaz asker gönderme tezkeresini Meclis’e sunacağız. Meclisimizin de onaylamasıyla Libya’daki meşru yönetime çok daha etkin bir şekilde destek verme imkânına kavuşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Bu gelişmelerin ardından konuyla ilgili açıklamada bulunan ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Askerlerimizin şehit olmasını, kanlarının Libya çöllerine akmasını doğru bulmuyorum, kabul etmiyorum. Yazıktır günahtır bu memlekete” demişti.

Halife Hafter yönetimindeki Libya Ulusal Ordusu, bugün Trablus’a giden yolları kontrolü altına aldığını açıklamış, Hafter’in ordusu uzun süredir Trablus’u ele geçirmeye çalışıyordu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum