Çavuşoğlu’ndan AP Başkanı’nın paylaşımına tepki

images-18-3.jpg

Brüksel’deki NATO Dışişeri Bakanları Toplantısı’nda Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli’nin Twitter’daki “Türkiye’nin Suriye’ye işgalini AB’nin sert bir şekilde kınadığını hatırlattım” paylaşımına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter’dan cevap verdi.

Çavuşoğlu “Avrupa Parlamentosu Başkanı’nın yüzüme karşı dile getiremediği hususları gerçekmiş gibi paylaşması AB’nin samimiyetsiz ve ikiyüzlü tutumunun yeni bir örneğidir. Avrupa halklarını temsil eden birinin AB kurumunda yapılan görüşmenin içeriğini çarpıtarak vermesinden hicap duyuyorum” diye yazdı.

Sassoli paylaşımında şunları da yazdı:

“Bu bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehlikeye atan, uluslararası hukukun kabul edilemez bir ihlalidir. Savaştan ve yargılamalardan kaçan insanları AB’ye bir baskı unsuru ya da siyasi bir kazanç olarak kullanılmasının kabul edilemeyeceğini açıkça dile getirirken Parlamento’nun insani yardım ve mülteci krizine odaklanmaya devam ettiğini belirttim.

“Türkiye’nin güney Akdeniz’deki yasadışı sondaj çalışmalarını da gündeme getirdim. Uluslararası hukuka dayanan egemenliklerine saygı duyduğumuz (Güney) Kıbrıs’ın yanındayız.

“Nihayetinde ikimiz de göç ve terörle mücadele gibi ortak sorunlarımızın çözümünde diyalogun çok önemli olduğu konusunda hemfikir olduk.”

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum