Büyük Birlik Partisi’nden flaş seçim kararı!

bbp.jpg

Büyük Birlik Partisi’nin seçime AK Parti listelerinden gireceği açıklandı.

Büyük Birlik Partisi’nin seçime AK Parti listelerinden gireceği açıklaması, AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal ile BBP Genel Sekreteri Üzeyir Tunç tarafından yapıldı. AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, BBP ile süren çalışmalar neticesinde BBP’nin göstereceği adayların AK Parti listelerinden sunulacağı belirtildi.

İttifak ve mutabakatların önünü AK Parti’nin yaptığı yasal düzenlemeler ile açıldığını anımsatan Ünal, şu ifadeleri kaydetti:

“Artık siyasette hülleler olmasın, siyaset kapalı kapılar ardından, milletin iradesi üzerinden pazarlıklar yapılmasın, birileri millet iradesini pazarlık konusu yaparken, etmesin diye biz ittifakların önünü açtık. Maalesef bu süreç gösterdi ki hem cumhurbaşkanı adayı gösterme sürecinde hem de daha sonraki süreçte bazı siyasi partiler eski alışkanlıklarını iadeli taahhütlü milletvekili gönderme, milletvekili almadan tutun da bir cumhurbaşkanı adayı gösterme konusunda bile ortaya koydukları pespayelik, beceriksizlik ortada. Dün itibarıyla basına yansıyan bir takım ittifak söylentilerinin bugün yine başlamadan krizlere boğulduğunu gördük.”

BBP Genel Sekreteri Tunç, BBP’nin 16 Nisan halk oylamasında ne söylemişse bugün de aynı tutumda hareket ettiğini belirtti ve “Yeni Kapı ruhunda koyduğu tavır bugün için de geçerlidir. Biz dün farklı, bugün farklı konuşan bir hareket değiliz. Kapı arkalarında farklı, milletin önünde farklı konuşan bir siyasi hareket değiliz.” açıklamalarında bulundu.

AK Parti ile yapılan görüşmelerde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti yöneticilerinin sergilediği tavır ve davranışlarından dolayı teşekkür eden BBP Genel Sekreteri Tunç 16 Nisan 2017’de yapılan anayasa değişikliğine istinaden uyum yasaları içinde siyasi partilerin seçimlere ittifak şeklinde gidebilmelerinin önünün açıldığını hatırlattı ve iki şekilde ittifak yapılabileceğini ifade etti.

Her siyasi partinin kendi adı, amblemi ve milletvekili aday listeleri ile de ittifak oluşturabileceğini belirten BBP Genel Sekreteri Tunç, seçtikleri ittifakın içerisinde bulunan diğer partilerden herhangi birinin listesinden de seçime girebileceğini de belirtti.

BBP Genel Sekreteri Tunç, “Üç yetkili kurulumuz, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan seçimlerde AK Parti listelerinden seçimlere girmemiz yönünde kanaatlerini bildirdiler. Biz, bu kurullarımızın vermiş olduğu kararı AK Partimiz’in yöneticilerine ilettik. Kendileri de uygun ve olumlu karşıladılar. Önümüzdeki 24 Haziran seçimlerinde BBP, AK Parti listelerinden seçime girecek. Bu konu, yasa gereği düzenlenecek olan MHP ve AK Parti’nin imzalayacağı ittifak protokolünde de yer alacaktır.” ifadelerini kullandı.

BBP Genel Sekreteri Tunç, seçimlerin hayırlara vesile olmasını dileyen ve “Vira bismillah diyeceğiz. BBP ailesi olarak ittifak içindeki partilerle ele ele vererek başarıya ulaşabilme adına tüm kurum ve kuruluşlarla en ince kılcal damarlara kadar sahada olacağız. Birebir kora kor çalışacağız.” dedi.

Bir gazeteci tarafından gelen, “AK Parti’de aday adaylığı süreci sona erdi. BBP’liler adaylık başvurusunda bulundu mu? Hangi illerden kaç milletvekili BBP’den listelere girecek?” sorusu üzerine Mahir Ünal, ittifaklarının milli bir mutabakat olduğunu belirterek “Burada herhangi bir pazarlık değil, istişare söz konusu.” cevabını verdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum