Büyük bir yangın çıkarsa ne olacak; “işçi çalışma süresi” krizi

1561788901163-23323223.jpg

Yaz aylarının gelmesiyle “yangın sezonu” da başladı. Orman Genel Müdürlüğü (OGM), 5 ay 29 gün çalıştırılan yangın söndürmede de görev yapan işçilerin çalışma sürelerinin 9 ay 29 güne çıkarılmasını istedi. Ancak müdürlüğün bu teklifini Maliye kabul etmedi. Bunun üzerine OGM 25 Haziran’da, “çok ivedi” başlığıyla bir yazı göndererek “İşçilere had safhada ihtiyaç var” dedi.

İşçilerin üyesi oldukları Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan, işçilerinin çalışma sürelerinin kısa tutulmasıyla, ülke ormanlarının büyük bir risk altına girdiğine dikkati çekti. Hazine ve Maliye bürokrasisinin vize konusunda duyarlı olmasını isteyen Aslan, “Yangın mücadelesinde hizmetine acil ihtiyaç duyulan bu işçilerimiz hizmet dışı bırakılırsa, kaybedilecek binlerce hektar ormanın vebalini kimse taşıyamaz” dedi.

“Seçimden sonra bildirildi”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de, sözleşmelerin kısaltılması kararının mayısta alındığını ancak işçilere seçimden sonra bildirildiğini kaydetti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirliile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle iki ayrı soru önergesi de veren Sertel, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak imzası ile 9 Mayıs’ta Tarım ve Orman Bakanlığı’na geçici işçilerin süre uzatımının 4 ay yerine 2 ay olacağı yönünde yazı gönderildiğine dikkati çekti. Sertel, bu yazının orman işçilerine duyurulmadığını, seçimden iki gün sonra 25 Haziran’da tebliğ edildiğini söyledi.

Sertel, şöyle devam etti:

“Bütçe olmadığı için orman yangınlarına müdahale eden işçiler kritik dönemde işten çıkarılıyor. Dolayısıyla yangınlara müdahale edecek ekip yarı yarıya azaldı. Hiçbirimiz istemeyiz ancak ciddi bir yangın çıktığında buna kim müdahale edecek. Personel sayısı yetecek mi?”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum