Bursa’da korkulan oldu

EnCGrwTW4AEOXYe.jpeg

Bursa’da Covid-19 bilançosu ağırlaşırken, enfekte sağlık çalışanı sayısı da artıyor.

Salgına karşı en etkili mücadelenin verildiği birinci basamak sağlık kuruluşlarında uyarılara rağmen korkulan oldu. Bursa kent merkezindeki Adnan Menderes Aile Sağlığı Merkezi’ndeki tüm çalışanlar enfekte oldu ve bugün itibarıyla 7 gün süreyle karantinaya alındı.

Bursa Adnan Menderes Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan 3 doktor ve 1 hizmetli, COVID-19 hastalığına yakalanmıştı. Sağlık Bakanlığı, diğer personeli 16 Kasım 2020 günü saat 21:00’de yüksek riskli olarak değerlendirip 23 Kasım 2020 tarihine kadar izole olmaları gerektiğini bildirmişti. Böylelikle Aile Sağlığı Merkezi’nde hizmet sunacak personel kalmadı.

Bursa Tabip Odası, sağlık yönetiminin önemli ilkelerinden biri olan hizmetin sürekliliğinin engellendiğine, bölge halkına sağlık hizmeti verilemediğine yönelik duyuru yaptı. Yapılan açıklamada; “Pandeminin başından beri Covid-19 hastalığının enfeksiyon zincirinin kırılabilmesi için, birinci basamağın desteklenmesini ve güçlendirilmesini istedik. Ancak maalesef sesimizi duymadılar, birinci basamak sağlık kuruluşları salgına karşı yeterince desteklenmedi. Covid-19’un sağlık çalışanları üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak orantısız bir etkiye sahip olduğuna dair kanıtlar var. Covid-19 sağlık çalışanlarının meslek hastalığı sayılmalı. Adnan Menderes Aile Sağlığı Merkezi’nde yaşanan bu durum da Covid-19’un meslek hastalığı olduğunun bir kanıtıdır. Doktorlar ve sağlık çalışanları tükendi… Yoğun çalışma ortamı ve koşullarına ek olarak sözü verilen ek ödemelerin yapılmaması, yapıldığı ilk dönemde de iş barışını bozacak kadar adaletsiz yapılması sağlık çalışanlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.  Artık sesimizi duyun!” denildi.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum