Bulgaristan Türklerine seçim beyannamesi hatırlatması

bulgaristan-turklerine-secim-beyannamesi-hatirlatmasi_7b63637.jpg

SAKARYA (AA) – EMRE AYVAZ – Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Bulgaristan’da 26 Mart’ta yapılacak erken genel seçime katılabilmeleri için Türkiye’de yaşayan Bulgar vatandaşlarının beyanname işlemlerini tamamlamaları gerektiği uyarısında bulundu.

Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaşayan ve oy kullanma hakkına sahip Bulgar vatandaşlarının yapmaları gereken bazı işlemler olduğunu hatırlattı.

Konfederasyon olarak seçmenlere yardımcı olacaklarını belirten Hacıoğlu, şöyle konuştu:

“İlk olarak, Bulgaristan Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sayfasına girip elektronik ortamda, ‘Türkiye’de oy kullanmak istiyorum’ yönünde başvuru yapılması gerekiyor. Eğer seçmen bunu yapamıyorsa, büyükelçilik ve konsolosluğun elektronik adresinden alınacak beyannameyi doldurup, konsolosluğa gönderebilir. Seçmenler bunu da yapamıyorsa derneklerimize başvursun, oradaki arkadaşlar kendilerine yardımcı olacaktır.”

Hacıoğlu, son müracaat tarihi olan 28 Şubat’a kadar işlemlerini yapamayanların ise seçim günü Türkiye’deki açılacak sandıklara, Bulgaristan kimlik kartı ve pasaportuyla gidip, beyanname doldurmak şartıyla oy kullanabileceklerini anlattı.

Türk seçmen belirleyici olacak

Türkiye’deki Bulgar vatandaşı yaklaşık 100 bin seçmenin 26 Mart’ta Bulgaristan’da düzenlenecek erken seçime katılabilmesi için pazar gününe kadar internet üzerinden beyanname vermesi gerekiyor.

İktidarın büyük ortağı Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi’nin (GRBB) lideri Boyko Borisov, cumhurbaşkanlığı seçiminde destekledikleri adayın kazanamaması üzerine geçen ekim ayında, erken genel seçim kararı almıştı. Şu an ülkeyi teknokrat hükümet yönetiyor.

Bulgaristan’da hükümetlerin genellikle koalisyonlardan oluşması, Türk kökenlilerin oylarını, hükümetin kurulmasında belirleyici kılıyor.

Bulgaristan Türkleri için yeni bir sayfa

Türkiye’nin 24 Kasım 2015’te hava sahası ihlali yapan Rus savaş uçağını düşürmesi, Bulgaristan’da Türklerin en fazla temsil edildiği Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinde görüş ayrılığına neden olmuştu.

Türkiye’nin tutumunu destekleyen Genel Başkan Lütfi Mestan, Onursal Başkan Ahmet Doğan’nın baskılarına maruz kalarak partiden ihraç edilmişti.

Mestan ve bir grup milletvekili 10 Nisan 2016’da DOST partisini kurarak, Bulgaristan’daki Türk siyasi hareketinde yeni bir sayfa açmıştı. Kısa sürede örgütlenen DOST partisi, 26 Mart 2017 erken genel seçimlerine HŞHP ile ittifak yaparak DOST Birliği altında katılıyor.

DOST Birliği, Rusçuk ili Vetova Belediyesine bağlı Loçova (Glodjevo) muhtarlığı için yapılan ara seçimin ilk turunu kazanarak, ilk seçim zaferini de elde etmişti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum