“Bu durum yurtdışındaki Türklerin vatandaşlıktan çıkmasına yol açacak”

erdogan_kafasi_karisik-980x600.jpg

Bakan Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldıkları toplantıya dair detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Toplantıda yurt dışında yaşayan Türkiye vatandaşlarının bedelli askerlik ücreti yüzünden vatandaşlıktan çıkabileceği gündeme getirilirken Erdoğan’ın ücretin düşürülmesine sıcak bakmadığı öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, askerlik yasa önerisiyle ilgili parti içindeki tartışmalar ve eleştiriler nedeniyle Erdoğan, önceki gece milletvekilleriyle toplantı yaptı.

Milletvekilleri öneriye yönelik kaygı ve eleştirilerini dile getirirken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, eleştirilere ve sorulara yanıt verdi.

Önerinin zamanlaması ve erken terhisler nedeniyle KKTC ve sınır birliklerinde ortaya çıkacak asker açığının sıkıntı yaratacağını düşünen eski Milli Savunma Bakanı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, benzer eleştiri ve kaygılarını yineledi.

İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da, 1000 Euro olan dövizli askerlik ücretinin bedelli askerlikle eşitlenerek yükseltilmesini eleştirerek, bu durumun yurtdışındaki Türklerin vatandaşlıktan çıkmasına yol açacağına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu eleştiri üzerine “5000 Euro işi uygun görüldüyse 5 bin Euro olarak devam edilsin” diyerek hükmün korunmasını istedi. Akar da, döviz kurunun düşmesiyle bu miktarın da düşebileceğini kaydetti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum