Bolu Belediyesi’nde ‘torpil’

1556522798146-bolu-belediyesi.jpg
Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonrası 15 yıldır AKP tarafından yönetilen Bolu Belediyesi’nin CHP’ye geçmesinin ardından “bankamatik işçi” tartışması çıkmıştı. CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın “AKP kadın kolları başkanı belediyede ama nerede çalıştığını bilmiyorum” açıklamasının ardından BOSES şirketinde çalışmadığı halde aydan aya maaş alan AKP Bolu Kadın Kolları Başkanı Arzu Güler istifa etmek zorunda kalmıştı. Olayın ortaya çıkmasının ardından Güler AKP Genel Merkezi’nin talebi üzerine Bolu Kadın Kolları Başkanlığı görevini de bıraktı. Belediye ve bağlı şirketlerdeki incelemeler sürerken, 10 yıl önce itfaiye eri kadrosuyla işe alınan Serkan Ilgaz’ın; özel kalem müdür vekilliği, insan kaynakları birim sorumluluğu, belediye bünyesindeki “Tabiatın Kalbi Bolu” şirketinin yönetim kurulu üyeliği, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı, belediye bilişim birim sorumluluğu ve halk ekmek fırın müdür vekilliği görevlerinin hepsini birden yürüttüğü belirlendi.

Bolu Belediyesi bünyesindeki Tabiatın Kalbi Bolu şirketinden 10 bin lira maaş aldığı belirtilen Serkan Ilgaz’ın, ayrıca 6 ayrı biriminden de ayrı ayrı maaşlar aldığı kaydedildi. Eski AKP’li belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’ın uzaktan akrabası olduğu öğrenilen Ilgaz, Tanju Özcan’ın talimatıyla 10 yıl önce göreve başladığı itfaiye eri kadrosuna gönderildi.

Bolu Belediyesi, geçen günlerde 97 işçiyi işten çıkarmasıyla gündeme gelmişti. İşçiler adına konuşan Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir, Belediye Başkanı Özcan’ın seçim öncesi, belediyede çalışan işçileri işten çıkarmayacağını ve keyfi olarak yer değiştirme yapmayacağını noter huzurunda taahhüt ettiğini hatırlatarak,“Daha sonra tarih vererek, ‘Ben bunu bu tarihte söyledim. Bu tarihten sonra işe girenleri kapsamıyor’ diyerek çeşitli beyanatlar vermiştir. Verilen beyanat ekmek veyahut iş söz konusu olursa bunun taahhüdü olmaz. Şimdi de aynıdır. 5 gün önce de 5 gün sonra da aynıdır. Sizden sözünüzü tutmanızı bekliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.
Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum