Beyaz Saray’da Erdoğan-Trump görüşmesi sona erdi

5dcc4194b57f151f0c6ac0b1.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın Beyaz Saray’daki görüşmesi sona erdi. Görüşme, 1 saat 15 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın Beyaz Saray’daki görüşmesi sona erdi. Görüşme, 1 saat 15 dakika sürdü. Erdoğan ve Trump’ın baş başa yapacağı görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile tercümanlar yer aldı.

Görüşme öncesi açıklama yapan iki lider gündemdeki konuların detaylıca görüşüleceğini belirtti. Erdoğan, “Basın toplantısı yapacağız ve her şeyi detaylı bir şekilde konuşacağız” derken, Trump ise “Ticari konuları konuşacağız. Bununla birlikte S-400’ler konusunu da, F-35’leri de konuşacağız” ifadelerini kullandı.

Trump, Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesini sürdürdüğünü söylerken “Türkiye IŞİD’lileri çok iyi takip ediyor. Türkiye yakın zamanda yüz IŞİD’liyi yakaladı, onların icabına bakıyorlar. IŞİD konusunda çok başarılıyız. IŞİD konusunda üç numaralı ismin peşindeyiz. Bir numara olacağını düşünürken kaçıyor” şeklinde konuştu.

“Türkiye hem S-400’lere hem de F-35’lere sahip olabilecek mi?” sorusuna da yanıt veren Trump, “Bunu konuşacağız, basın toplantısında yanıt vereceğiz” dedi.

İki ülke arasındaki tansiyon yüksekken gerçekleşecek olan görüşmenin ana gündem maddesi Suriye olacak. Toplantıda ABD ile Türkiye’nin vardığı ateşkes anlaşmasının ne kadar uygulandığı ve ABD’nin SGD ile ilişkisinin gündeme gelmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda ‘FETÖ’ başlığının da gündeme geleceğini belirtmişti. Toplantıda SDG komutanı Mazlum Kobani’nin ABD’ye davet edilmesinin de masaya yatırılması bekleniyor.

Erdoğan, Trump’ın kendisine yazdığı mektubu Washington’a yanında götüreceğini ifade etmişti.

Trump ve Erdoğan toplantıdan sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum