Başkan İmamoğlu: “Projelerimizde sadece Avrupa değil, başka ülkelerle süreci destekleyici irtibatlarımız sürüyor”

1560581127291-imamoglu-3.jpg

Yapımı durdurulmuş olan “Çekmeköy – Sultanbeyli Metro Hattı” inşaatı tekrar başlıyor. Düzenlenen törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Metro birinci sıramızda. İstanbulluyu metroya taşıma milli bir meseledir. Yüzlerce kilometrelik metroyu bu şehre kazandırmalıyız” dedi.

İmamoğlu şunları kaydetti:

“Sanıyorum bizi burada en mutlu ağırlayan çalışma arkadaşlarımı hem de bu işin yüklenicisi olan firma temsilcilerine ayrıca teşekkür ederim. Hepiniz bu güzel anımıza hoş geldiniz. Tabii toplu ulaşım bizim kentimiz için en önemli konulardan bir tanesi. Şehrimizin bir çok konusu var, tek bir konuya keşke en önemli tanımı yapabilsek ama değil. Toplu ulaşım, başka önemli bir konu ama farklı bir noktada duran depremle ilgilenmemiz gereken başka bir husus var. Ya da toplumsal olarak hiçbir zaman unutmamamız gereken önümüzdeki günlerde çözüm bekleyen en önemli konulardan biri sığınmacı konusu. Bu nedenle bu kadim kentte tek önemli konu var ve ona odaklanalım diye bir şey yok. Ama toplu ulaşım hayatımızın her anında hissettiğimiz bir konu. Arkadaşlarımla bu konuya en hassas bir biçimde ilgi gösteriyoruz. Metro birinci sıramızda. İstanbulluyu metroya taşıma milli bir meseledir. Yüzlerce kilometrelik metroyu bu şehre kazandırmalıyız. Sözen’den itibaren emeği geçen her belediye başkanına tek tek teşekkür ediyorum. Bizim de bir iddiamız var daha fazlasını yapabilmek. Bizden sonra gelenlerin de iddiası bu olmalı. O yüzde her şey çok güzel olacak diyoruz, oldu demiyoruz. Her sabah uyandığınızda her şey çok güzel olacak deyin, farklı bir enerjiyle başlarsınız. Daha iyisini yakalamak. Bu gün attığımız adımların da bu adımlar olduğunu belirtmek isterim. Duran 8 hat metro çalışmamız vardı. Bugün başak bir metro hattının başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Artık gün hizmet günü, bu hattın hayata geçmesiyle ilgili finansman konusuyla ilgili arkadaşlarım yoğun bir çalışma ortaya koydular. Bu şantiyenin hareketlenmesiyle ilgili bulunan finans kaynağıyla ilgili beraber cesur firmalarımızın katılımıyla sürece başlamışi bulunuyoruz. Bu süreç hızlıca bitsin istiyoruz. Ekonomi hem ülkemizde hem dünyada kolay bir süreç yaşamıyor. Finans dünyası 2 yıl öncesinden çok daha kötü bir durumda.

Alman bankasının bu sürece güven duyarak katkı sunması anlamlıdır. İş birlikleri için teşekkür ediyorum. İstanbul’un potansiyeli farklıdır. Dünya durur İstanbul durmaz. Buna göre birbirimizi desteklemeliyiz, topyekun hareket etmeliyiz. Doğru kararlar almalıyız, bu konuda iş birliği yapmalıyız. Bu işin merkezi hükûmeti ilçe belediyesi yok. Bu işin önünde hiçbir engel değil herkesin bu tarz işlerin önünde yardım eden bir karakterle hareket etmesi lazım. Biz buna hazırız. Kim kolunu çekerse biz o kolu yakalamak için elimizden geleni yapacağız.

Gelinen noktada imzalar atılmıştır. İBB müteahhitler, Ankara iş birliğini kutluyoruz. Herkes alkışlayacak, bu kadar basit. Bir hizmetin sahibi devlettir, kamudur, millettir. Siz sadece o süreci o gün başarıya kavuşturan aracı konumundasınızdır. Onun için başarılarımızla övünelim ama asla sahibi demeyelim. Haddimize değil. Her proje ne bir partiye aittir ne makamdaki kişiye aittir. Partimizin benim projem ifadesini kimse ağzımızdan duymayacak. Milletçe biz yaptık.

Sadece Avrupa değil, başka ülkelerle bu süreci destekleyici irtibatlarımız sürüyor. Metro veya farklı duran projelerin her birini harekete geçireceğimiz gibi öncelediğimiz bir çok projemiz için kaynak ve yatırımcı iş birliğini ortaya koyup artı yeni bazı finansman modelleriyle İstanbul’u buluşturarak yani yap-işlet-devlet projesini daha farklı anlayışlarla yeni projelerinin İstanbul’a kazandırılmasında özenle hareket edeceğiz. İETT hatlarını kısalaştırarak ekspres haline getirip diğer toplu ulaşım hatlarımızı desteleyecek hale getireceğiz. Deniz ulaşımıyla diğer toplu taşımaları buluşturan alanları daha etkin hale getireceğiz.

“Vatandaşlarımız, Sultaybeyli’den Yenikapı’ya 50 dakikada varmış olacak, Sarıgazi’den Üsküdar’a da 28 dakikada ulaşmalarını sağlayacağız.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum