“Başbuğ 10 yıl önce de özel yetkili mahkemeler konusunda uyarıda bulundu”

ilker-basbugdan-libya-cikisi-12121902_l2.jpg

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un  10 yıl önce devir-teslim töreni konuşmasında tartışamalara neden özel yetkili mahkemelere ilişkin uyarılarda bulunduğunu hatırlattı.

Toker,  Başbuğ’un o gün yaptığı konuşmasında, “Yargı alanında son zamanlarda yaşanılan bazı olayların zihinlerimizdeki ‘hukuk olgusunu’ bulanıklaştırmaya başladığını da görmeliyiz. Buna müsaade edilmemelidir. Soruşturmaların gizliliği, masumiyet karinesine ve adil yargılama hakkına azami özen gösterilmesi, uzun tutuklama halinin adeta cezaya dönüştürülmemesi, soruşturmalarda ve iddianamelerde gizli tanıkların büyük rol oynaması konuları üzerinde yetkili makamların özenle duracağına inanıyorum. Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 250. Maddesi gereğince kurulan özel yetkili mahkemelerin yetki ve sorumluluklarının acilen ele alınmasının gerekliliğine inanmaktayım.” ifadelerini kullandığını yazdı.

Toker yazısında şunları kaydetti:

Bugün yerinde yeller esen “liyakate dayalı yükselme” vurgusuyla başlayan bu konuşmada; terörle mücadele analizlerinden, medyanın kendilerine yönelik psikolojik harekatı ve “asker”in demokrasi anlayışına kadar pek çok başlık var.

Başbuğ’un yukarıda aktardığım mesajları, bugün bakıldığında dolaylı görünebilir. Ama neyi kastettiği o zaman da anlaşılıyordu. Kaldı ki”

Yazının devamı için tıklayın

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum