Başbakan Yıldırım: Hangi kanun çıksa CHP hemen AYM'nin yolunu tutuyor

basbakan-yildirim-hangi-kanun-ciksa-chp-hemen-aymnin-yolunu-tutuyor_c7143c1.jpg

ANKARA (AA) – Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile baş başa görüşme ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişiminde dost ve kardeş Libya’nın Türkiye’nin yanında yer alması ve FETÖ karşısındaki net duruşu nedeniyle Seccar’a teşekkür etti.

Libya’daki FETÖ varlığının sona erdirilmesinin iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Buna rağmen bazı FETÖ mensuplarının hala bölgede olduğunu biliyoruz ve bu konuda sayın Başkanın gerekli adımları atacağından eminiz. Bütün uluslararası camianın, Libya’nın başarılı olması, kurulan yapının ülkede huzur ve istikrarı temin etmesi konusunda önemli katkı sağlaması elzemdir. Bu nedenle tüm uluslararası topluma, Libya’nın dostlarına konseyin çabalarını artırmaları için destek çağrısında bulunuyorum. Türkiye Libya halkının geçmişte de yanındaydı, bugün de yanında, bundan sonra da yanında olmaya devam edecektir. Libya’da altyapı yatırımlarının hızlandırılması, yeni projelerin hayata geçirilmesi ve geçmişten devam eden işlerle ilgili sorunların çözülmesi için karşılıklı bir komisyon oluşturulmasına karar verilmiştir. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak bu komisyon, 300’e yakın, geçmişte Libya’da iş yapan firmalarımızın durumlarını ele alacak. Karşılıklı menfaat, karşılıklı beklentiler doğrultusunda bu dosyalar karara bağlanacak ve bundan sonraki işler de hızlanmış olacaktır.”

“Millet AVM’ye CHP AYM’ye gidiyor”

Açıklamaların ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Yıldırım, “CHP, anayasa değişikliğine ilişkin kanunu Anayasa Mahkemesi’ne taşırsa süreç nasıl işler?” sorusuna, “Buna hiç şaşırmadım. Hangi kanun çıksa CHP hemen AYM’nin yolunu tutuyor. Millet AVM’ye gidiyor, CHP AYM’ye gidiyor. Böyle bir vaziyet var memlekette. Buna alıştık. Bu, süreci durdurmaz, süreç devam eder. Tabii Anayasa Mahkemesi kendi iradesinde kararını verecektir ancak Cumhurbaşkanımızın, değişiklik teklifini onaylamasıyla birlikte halk oylaması takvimi netleşmiş olacak ve süreç başlayacak.” karşılığını verdi.

“Çatışma olmaması için tedbirler alınmaktadır”

Fırat Kalkanı Harekatı’na ilişkin, güneyden Suriye Ordusu’nun El Bab’a yaklaştığı ifade edilerek, “Bölgede Türk askeri ile Şam rejimi askerinin karşı karşıya gelmemesi için bir girişiminiz var mı, özel bir önlem alınır mı?” sorusu üzerine Yıldırım, harekat kapsamında El Bab’ın kuşatıldığını, kasabanın dış mahallelerinin de kontrol altına alındığını bildirdi.

El Bab’a yönelik dün akşam düzenlenen harekat sırasında, teröristlerce düzenlenen intihar saldırısı sonucu iki askerin şehit olduğunu belirten Yıldırım, yaralı askerlerin tedavisinin sürdüğünü ifade etti.

Yıldırım, şehitlere Allah’tan rahmet, Türk milletine de başsağlığı diledi.

El Bab’ın çevresindeki stratejik bölgelerin ele geçirildiğini ve şehrin tamamının kontrol altına alınması için çalışmaların sürdüğünü dile getiren Yıldırım, “Güneyde rejime ait unsurların kuzeye doğru hareketlendiği doğrudur ancak gerek koalisyon güçleri gerek Türk Hava Kuvvetleri gerekse Rusya ile yapılan koordinasyon sonucu herhangi bir tatsız olay yaşanmaması ve çatışma olmaması için gereken tedbirler alınmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Mümin Altaş,Sinan Uslu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum