Bakan Sarıeroğlu: ”Suriyeli misafir ettiğimiz illerimiz var”

julide.jpg

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Mevcut şehir nüfusu üzerinde Suriyeli misafir ettiğimiz illerimiz var. Alt yapısı, üst yapısı, eğitim imkanları, böylesine nüfusla ilgili planlamalarda ortaya 7 yıldır zaten bir irade kondu. Bu aşamadan sonra da Avrupa Birliğinden ister destek gelsin, ister gelmesin. Biz Türkiye olarak elimizden gelen çabayı kendi imkanlarımızla da yine ortaya koymaya devam edeceğiz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Şişli’de bir otelde düzenlenen “Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin İş Gücü Piyasasına Uyumu: Zorluklar ve Fırsatlar” programına katıldı. Bakan Sarıeroğlu, yaptığı konuşmada göçmenler ve Suriyeli mülteciler için yapılan çalışmalardan bahsederek, “Avrupa Birliği’nden ister destek gelsin, ister gelmesin. Biz Türkiye olarak elimizden gelen çabayı kendi imkanlarımızla da yine ortaya koymaya devam edeceğiz” dedi.

“Türkiye bu süreçte 30 milyar dolarlık bir harcama gerçekleştirdi”

Bakan Sarıeroğlu, “Ülkemizde yaklaşık 7 seneden beri 3.5 milyon Suriyeli kardeşimizle birlikteyiz. Tek bakışımız var. Biz hayata geçirdiğimiz her adımda sadede insan odaklı bir bakış açısı onun önünde arkasında, gerisinde berisinde başka hiçbir arka plan olmadan Suriyeli kardeşimizin ülkemizde insan onuruna yakışır şekilde yaşaması, insan onuruna yaraşır şekilde çalışma koşullarına ulaşması, eğitimden sağlığa tüm hizmetlerden faydalanabilmeleri ile ilgili yine hiçbir dünya ülkesinde olmayan bir örneği hayata geçirdik. Türkiye bu süreçte 30 milyar dolarlık bir harcama gerçekleştirdi. Bununla ilgili olarak dünya ülkelerinden gereken katkıyı alamadığımızı daha önceki toplantılarımızda dile getirdik” ifadelerini kullandı.

“Mevcut şehir nüfusu üzerinde Suriyeli misafir ettiğimiz illerimiz var”

“Mevcut şehir nüfusu üzerinde Suriyeli misafir ettiğimiz illerimiz var” diyen Bakan Jülide Sarıeroğlu, ”Yeni bir süreç var Avrupa Birliği ile ilgili olarak. Burada da yine Türkiye olarak beklediğimiz bir şekilde sonuç elde edemediğimizi bu anlamada yine güçlükler, zorluklar ve bazı sıkıntıları yaşadığımızı da ifade etmek istiyoruz. Biz 7 yıldır zaten ortaya koyduk harcamalarımızı. Mevcut şehir nüfusu üzerinde Suriyeli misafir ettiğimiz illerimiz var. Alt yapısı, üst yapısı, eğitim imkanları, böylesine nüfusla ilgili planlamalarda ortaya 7 yıldır zaten bir irade kondu. Bu aşamadan sonra da Avrupa Birliği’nden ister destek gelsin, ister gelmesin. Biz Türkiye olarak elimizden gelen çabayı kendi imkanlarımızla da yine ortaya koymaya devam edeceğiz. Dünyanın neresinde olursa olsun sıkıntı içerisinde olan, el uzatılma ihtiyacı içerisinde olan, mağdur edilen, istismara uğrayan kim olursa olsun Türkiye olarak el uzatmaya devam edeceğiz” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum