Bab'a dönen aileler TSK ve ÖSO'ya minnettar

baba-donen-aileler-tsk-ve-osoya-minnettar_28955b8.jpg

BAB – KEMAL KARAGÖZ – HALİT SÜLEYMAN

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye’nin Halep kentine bağlı Bab ilçe merkezinde terör örgütü DEAŞ’ın yerleştirdiği mayın ve bomba düzeneklerini temizlemeye devam ederken, DEAŞ’tan kaçan bazı aileler de ilçeye dönmeye başladı.

İlçeye dönen aileler, evlerine yeniden kavuştukları için mutluluk duyduklarını, terör örgütü DEAŞ’a karşı büyük bir mücadele veren TSK ve ÖSO’ya da minnettar olduklarını ifade etti.

Kontrollü bir şekilde evlerine giren aileler, neredeyse harabeye dönen evlerini onarmak için çalışmalara başladı. ÖSO birlikleri ise ilçe merkezinde mayın ve patlayıcı temizliğine devam ediyor. Birlikler, ilçeye dönen aileleri evlerine dikkatli bir şekilde girmeleri konusunda uyarmayı ihmal etmiyor.

Yaşanan çatışmalar sebebiyle evlerin yanı sıra Bab ilçe merkezindeki Cenar Hatar Hatap Camisi de büyük zarar gördü. Terör örgütünün, bombalarına maruz kalan camiyi gezen ilçe sakinleri, caminin bu halinden büyük üzüntü duyduklarını belirtti.

”DEAŞ, evlerimizi bombalı araçlarla havaya uçurmakla tehdit etti”

DEAŞ zulmü sebebiyle kaçtıkları evlerine yeniden dönmenin ve ailesiyle bir arada olmanın sevincini yaşadığını dile getiren 8 çocuk babası Cevad Ebu Samra, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Samra, DEAŞ’ın evlerini terk etmesini istediğini belirterek, “Terk etmeyenleri bombalı araçlarla evlerini havaya uçurmakla ve savaş uçaklarıyla vurmakla tehdit etti. Gerçekten de DEAŞ bomba yüklü aracı buraya getirdi. Savaş uçağı aracı bombaladı. Biz bodrum katına saklandığımız için kurtulabildik.” ifadelerini kullandı.

”Türkler şehit vererek bizi DEAŞ zulmünden kurtardılar”

Bab sakinlerinden Fadi Rahman ise terör örgütü DEAŞ’ın kendi saflarına katılmayanların yaşadığı bölgelere havan toplarıyla saldırdığını belirtti. Bu saldırılarılarda yıkılan binaların enkazı altında hala cesetler olduğunu ifade eden Rahman, örgütün bu cesetlerin çıkarılmasına da müsaade etmediğini kaydetti.

Türk ordusunun DEAŞ karşısında şehitler verdiğine de işaret eden Rahman, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum, Türkiye’ye teşekkür ediyorum. Türkler şehit vererek bizi DEAŞ zulmünden kurtardı. Rejim ve DEAŞ aynıdır. İkisi de halkı öldürüyor. Esed ve DEAŞ ikisi birlikte hareket ediyor.” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum