Avusturya Dışişleri Bakanı Türkiye’yi hem övdü hem de eleştirdi

avusturya-disisleri-bakani-kneissl-turkiyeyi-hem-ovdu-hem-de-elestirdi_5352088.jpg

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) üyesi Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Ankara ile olan anlaşmazlığın yanında Türk halkına anlayış gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Alman Welt gazetesine yaptığı açıklamada Türkiye ile ilgili birçok eleştiriye rağmen herkesin beş dakikalığına kendini Türk insanının yerine koyarak düşünmesi gerektiğini belirtti. Bakan Kneissl, “Şunu unutmamak lazım, terör saldırılarının Türkiye’de olduğu gibi toplumu ne hale getirdiğini düşünmek lazımdır. Türkiye’de farklı akımlar var. Bunun yanı sıra terör olaylarının olmasına rağmen Türk insanı hayatlarına devam ediyor ve olayların üstesinden geliyorlar. Buna da büyük saygı duyurum” dedi.

Türkiye’de demokratik hakların baskı altında olduğunu savunan Kneissl, AB ile Türkiye arasında devam eden görüşmelerin kesilmesi, müzakerelerin dondurulması ve fasılların açılmamasının Türkiye’deki demokrasinin baskı altına alınmasından kaynaklandığı öne sürdü. Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin yeniden rayına oturabilmesi için Türkiye’de birçok şeyin değişmesi gerektiğini söyleyen Bakan Kneissl, “Türkiye, Avrupa Birliği için çok önemli bir ülkedir. Biz Türkiye ile beraber çalışmak istiyoruz. Viyana ile Ankara arasındaki ilişkilerin düzelmesi konusunda mevkidaşım Çavuşoğlu ile devamlı olarak görüşme halindeyiz. Öte yandan ilişkilerimizin iyileşmesinde önemli bir gelişme de Efes Antik Kenti’nde Avusturyalı arkeologların yeniden kazı çalışmalarına başlaması, bunun en güzel bir gelişmesidir. Türkiye ile Avusturya arasındaki ilişkilerin düzeleceğine inanıyorum” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum