Altaylı: “Bana dürüstlüğüne güvendiğin gazeteciyi söyle, ben de sana kim olduğunu söyleyeyim”

1035374685-6.jpg

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, köşe komşusu Nagehan Alçı‘nın ‘Ali Babacan’ın partisi ile ilgili asparagas haberlere dikkat!’ başlıklı yazısını köşesinde eleştirdi. Altaylı, Alçı’nın yazısında kullandığı ‘nomenklatura’ terimini Ertuğrul Özkök‘ten duyduğunu iddia etti. Alçı’nın Babacan’ın partisine ilişkin bilgileri yalnızca ‘güvenilir gazetecilere’ verdiğini hatırlatarak “Bana dürüstlüğüne güvendiğin gazeteciyi söyle, ben de sana kim olduğunu söyleyeyim” dedi.

Altaylı yazısında, “Ali Babacan’ın kurmakta olduğu iddia edilen parti ile ilgili taze bilgileri Nagehan Alçı’nın köşesinden öğrenmeye çalıştık. Mesela partinin bir “Nomenklatura”sı varmış. Okuyunca şaşırdım. Alçı bu “tanımı” bilerek mi kullandı yoksa aile dostları Ertuğrul Özkök’ten mi duydu diye. Çünkü “Nomenklatura” Özkök’ün çok sevdiği bir terimdir, sık sık kullanır. Alçı’da görünce şaşırdım. “Galiba komünist parti kuruyor Ali Babacan” diye düşündüm. Çünkü bu kelime Sovyet rejiminden kalmadır. Sovyet bürokrasinin kilit elitini tanımlamak için kullanılırdı vaktiyle. Partide üst düzeydeki bürokrat kadroya, bir anlamda “Derin Sovyet”e “Nomenklatura” denirdi. Ali Babacan’ın partisinin de bir “Derin Devlet”i olacak anlaşılan” ifadesini kullandı.

Alçı ne yazmıştı? 

Alçı, 1 Temmuz’daki köşesinde “Bu partinin “nomenklatura”sındaki isimler, dürüstlüğüne güvendikleri gazetecilerle konuşuyorlar ve bilgi veriyorlar ama ortak kararları gereği isimlerini kullanmıyorlar.O yüzden yazılanlar demeç şeklinde değil de evrensel gazetecilikte “deep background” dediğimiz formatta oluyor.” diye yazmıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum